Kullanıcıların ısrarla istedikleri özellik sonunda WhatsApp’a geldi

Bu yeni özellik, önemli duyuruların veya bilgilerin kolayca göz önünde bulundurulmasını sağlayarak iletişimi daha da kolaylaştırıyor.

WhatsApp, bire bir sohbetlerde ve grup chatlerinde mesajları sabitleme özelliğini geçen Aralık ayında kullanıma sunmuştu. Ancak o zamana kadar bir sohbet içerisinde yalnızca tek bir mesajı sabitlemek mümkündü. Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve WhatsApp başkanı Will Cathcart’ın yaptığı duyuruya göre artık kullanıcılar, bireysel ve grup sohbetlerinde en fazla üç mesajı sabitleyebilecekler.

Kullanıcılar, metin, resim ve anketler gibi farklı türdeki mesajları sabitleyebilecekler. Bir mesajı sabitlemek için üzerine uzun basıp, menüden “Sabitle” seçeneğini seçtikten sonra süreyi belirlemeniz gerekiyor. Varsayılan olarak, mesaj yedi gün süreyle sabitleniyor; ancak, 24 saat veya 30 gün olarak da sabitleyebilirsiniz. Belirlenen süre sonunda, eğer manuel olarak kaldırılmazsa, mesaj otomatik olarak sabitlenmiş konumdan çıkarılacak.

Ayrıca, sabitlenmiş mesaja tıkladığınızda, sohbet içerisinde o mesajın tamamına gidebilirsiniz.

Grup sohbetlerinde ise, grup yöneticileri üyelerin mesajları sabitlemesine izin verebiliyor ve bir mesaj sabitlendiğinde, grubun tüm üyelerine bu durum hakkında bir bildirim gönderiliyor. Ancak, bir mesaj sabitlendikten sonra gruba katılan kullanıcılar bu mesajı göremiyor. Aynı şekilde, grup sohbet geçmişine sahip olmayanlar veya mesaj sabitlenmeden önce mesajı silen kullanıcılar da sabitlenmiş mesajı göremiyor.

WhatsApp‘ın bu yeni özelliği, özellikle önemli bilgilerin kolayca kaybolup gitmesini önlemek adına büyük bir adım. Özellikle grup sohbetlerinde, önemli duyuruların veya bilgilerin üst sıralarda tutulması gerektiğinde bu özellik hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu güncellemeyle birlikte, kullanıcılar artık önemli gördükleri mesajları belirli bir süre için öne çıkarabilecek ve bu sayede önemli bilgilerin gözden kaçma ihtimalini azaltabilecekler.

WhatsApp‘ın sunduğu bu yenilikler, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştiriyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarına ve geri bildirimlerine dayanarak yapılan bu tür güncellemeler, uygulamanın sürekli olarak nasıl geliştirildiğinin bir göstergesi. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bu tür özellikler, WhatsApp‘ın mesajlaşma uygulamaları arasındaki rekabette önemli bir avantaj sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx