İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan avukat Bülent Akbay’ın darbedildiği iddiasına yalanlama: Kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir

Hatay’da İskenderun Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan’ın koruması ve şoförünün avukat Bülent Akbay‘ı darp ettikleri iddiası İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Avukat Bülent Akbay’ın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, bununla da yetinmeyip koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent Akbay rilmiştir” denildi. 

BirGün’den Timur Soykan‘ın haberine göre; İskenderun Adliyesi’ne giden Bülent Akbay, adliye önündeki tek yön yolda ilerliyordu. Ters yönden hızla gelen İskenderun Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan’ın otomobili, son anda ani frenle durdu. Bülent Akbay, otomobilini taksi durağına doğru yanaştırdıktan sonra camı açarak “Neden ters yönden geliyorsunuz” dedi.

İskenderun Başsavcısı’nın koruması ise “Sana ne lan. Bas git” diye bağırdı. Bülent Akbay “Ne biçim konuşuyorsun” diye karşılık verince araçtan inen koruma, otomobilinin içindeki Avukat Bülent Akbay’a saldırdı. İki elini tuttuğu avukatın yüzüne defalarca vurdu. Başsavcı’nın şoförü de saldırdı ve Bülent Akbay’ı otomobilden indirerek dakikalar boyunca darp ettiler. Bu sırada araçtan inen Başsavcı Muhammet Emin Ünalan, koruması ve şoförünün avukata yönelik saldırısını sadece seyretti.

Yaralı halde adliyeye giren Akbay, Başsavcı Ünalan’ın makam odasının olduğu 5. kata çıktığında ise koruma ve şoför, Başsavcı’nın makam odasından çıkarak tekrar saldırdı. 

TIKLAYIN – Timur Soykan: İskenderun Başsavcısı’nın koruması ve makam şoförü, avukat Bülent Akbay’ı darp etti; başsavcı seyretti

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin olarak açıklama yayınladı. İddiaların yalanlandığı açıklamada, avukat Akbay’ın “kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirildiği” belirtildi. 

Başsavcılıktan yapılan açıklama şu şekilde: 

“30.11.2023 günü sabah 08.35 sıralarında İskenderun Adliyesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi arasında bulunan ve 25 Ekim 2023’te sivil araç trafiğine kapatılmasına karar verilen ancak düzenlemelerin halen bitmemesi nedeniyle fiili olarak sivil araçların da kullandığı çift şeritli yolda, avukat Bülent Akbay sevk ve idaresindeki araç ile yolu ortalayarak seyrettiği, görev yerine gitmeye çalışan ve içerisinde Cumhuriyet Başsavcısının da olduğu makam aracına yol vermeyerek geçişine engel olması üzerine şoför tarafından önce korna çalarak uyarılmıştır, ardından aracın makam aracı olduğu ve trafikte geçiş önceliğinin bulunduğu Bülent Akbay’a hatırlatılmıştır.

Avukat Bülent Akbay’ın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, bununla da yetinmeyip koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent Akbay kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir.

Arbede esnasında gerek Bülent Akbay gerekse koruma polisi yaralanmıştır.

Olay yerine gelen özel güvenlik görevlilerine, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı tarafından verilen talimat uyarınca adli işlemlerin yapılması amacıyla adliyede bulunan polislerin olay mahalline intikali sağlanmış, adli işlemler için koruma polisi ve şoför olay mahallinde bırakılarak İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı tek başına görev yeri olan Adliye’ye geçmiştir.

Bundan kısa süre sonra da tartışmanın tarafları yaklaşık 1’er dakika arayla adliye binasına giriş yapmış, Bülent Akbay’ın adliye içerisinde de agresif tavırlarını sürdürmesi üzerine sakinleştikten sonra İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşebileceği, bu aşamada sağlıklı bir görüşme yapılmasının mümkün olmadığı kendisine belirtilmiştir.

“Akbay’ın adliye içinde darbedildiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır”

Olayla ilgili olarak tartışmanın taraflarının karşılıklı birbirlerinden şikayetçi olmaları üzerine İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca, avukat Bülent Akbay hakkında ‘görevini yaptırmamak için direnme, kamu görevlisine alenen hakaret ve ulaşım araçlarının alıkonulması’ suçlarından, koruma polisi ve araç şoförü hakkında ise ‘kasten yaralama’ suçundan soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma kapsamında olay yeri, güzergahı ve adliye binası içerindeki kamera görüntü kayıtları çıkarılmış, görgü ve bilgi tanıkları belirlenmiş, tartışmanın tarafı olan koruma polisinin emniyet mensubu olması nedeniyle, tahkikat işlemlerinin görevlendirilen cumhuriyet savcısı nezdinde İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı marifetiyle yapılması talimatı verilmiştir.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle yürütülmekte olup bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Avukat Bülent Akbay’ın adliye içerisinde darbedildiği, olay yerindeki işlemleri suçu soruşturmakta görevli makamların seyrettiği’ yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.” 

TIKLAYIN – İskenderun’daki dehşeti, skandalları Sosyal Haklar Derneği’nden Bülent Akbay anlattı: Araçları, ekipleri beklettiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx