BofA: Altın Fiyatları 2024’te Bu Seviyelere Ulaşabilir!

Bank of America (BofA), 2024 yılına girerken altın konusunda yükselişte olan bankalardan biriydi. Bu yıl gördükleri her şey Banka’nın inançlarını daha da artırdı.

Altın bu yıl 2.400 doları görecek!

Michael Widmer liderliğindeki emtia analistleri, Salı günü bir bir not yayınladı. Bu notta, altının bu yıl 2.400 dolara çıkacağı yönündeki tahminlerini yineledi. Aralık ayında Widmer, Federal Reserve faiz oranlarını düşürmeye başladığında bir sarı metal rallisi beklediğini söylemişti. Bu duruş sadece biraz değişti. Widmer raporda, “Daha önce Fed’in faizleri 2024 ilk çeyrekte düşürmesi halinde 2.400 dolar fiyat tahmini önermiştik. Faiz indirimleri daha sonra gelse bile bu yıl için bu tahmine bağlıyız,” diyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın geçtiğimiz ay önemli kazançlar elde etti. Bu süreçte sarı metal rekor üstüne rekor kırdı. BofA’nın yükseliş görünümü de bununla birlikte geldi. Altın, ABD doları ve tahvil getirileri yüksek seviyelerde işlem görürken bile yükseldi.

Altın talebinin diğer yatırım araçlarından geldi!

Altının yükselişi sadece piyasadaki uzun süreli ilişkilere meydan okumakla kalmadı, aynı zamanda Batılı yatırımcılar değerli metali büyük ölçüde görmezden geldiği için fiyatlar yükseldi. Widmer, Batılı yatırımcıların altın destekli borsa yatırım ürünlerindeki pozisyonlarını tasfiye etmelerine dikkat çekiyor. Çünkü, buna rağmen altın talebinin diğer yatırım araçlarından geldiğini belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Opsiyon alanında pozisyon alma çok güçlü oldu. Gerçekten de, risk tersine çevirmeleri (call-puts) keskin bir yükseliş gösteriyor. Bu artış özellikle düşük deltalı opsiyonlarda belirginleşti ve yatırımcıların sarı metale doğrudan doğrusal bir yatırımdan ziyade opsiyonel olarak maruz kalmak istediklerini vurguladı. Her iki durumda da bu opsiyon alımları spot piyasaya yansıyarak fiyatları yükseltti.

Fiziki talep, 2024’te fiyatları desteklemeye devam edecek

Michael Widmer aynı zamanda Çinli ve Hintli yatırımcılar ve merkez bankaları tarafından yönlendirilen fiziki talebin de 2024 yılına kadar altını desteklemeye devam edeceğini belirtiyor. Widmer, Çin Halk Bankası’nın merkez bankaları arasında lider olduğunu söylüyor. Ayrıca, buna bireysel Çinli yatırımcıları da etkilediğini belirtiyor. Bu konuda ek olarak şu hususlardan bahsediyor:

Mücevher satışları ve parasal olmayan altın ithalatı bu yılın başlarında rekor seviyelere ulaştı. Bu ilgi bir dereceye kadar Çinli yatırımcılar için alternatif seçeneklerin eksikliğini yansıtıyor, hisse senedi piyasaları ve konut hala özellikle cazip değil.

Fed yeni gevşeme döngüsüne başladığında Batı da devreye girecek!

Çin’in yanı sıra Bank of America, Hindistan’daki sağlıklı fiziki talebin ve Türkiye (İstanbul) ve İsviçre (Zürih) gibi bölgesel piyasalardaki istikrarlı fiyat primlerinin güçlü bir küresel altın piyasası tablosu çizdiğini söylüyor. Bu arada BofA, Batılı yatırımcıları tamamen göz ardı etmiyor. Widmer, altın piyasasının bu ayağının Fed yeni gevşeme döngüsüne başladığında geri gelmesinin beklendiğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Fed nihayetinde faiz oranlarını düşürmeye başlarsa, yatırımcılar piyasaya geri dönecektir. Ayrıca, Asya ülkesindeki duyarlılık iyileştikçe ve ekonomi hızlandıkça potansiyel olarak daha düşük Çin yatırım talebini de dengeleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx