Zelenski’nin eşi ABD Kongresinden hava savunma sistemi talep etti

Ukrayna Devlet Lideri’nin eşi Olena Zelenska, Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin daveti üzerinde ABD Kongresinde konuştu.

ABD Kongresine hitap eden birinci yabancı ülke lider eşi olduğunu belirten Zelenska, “Sizlere bugün burada bir First Lady olarak değil, bir anne ve bir kız çocuğu olarak hitap etmek istiyorum.” tabirini kullandı.

Zelenska, Rusya-Ukrayna savaşında hayatını yitiren çocuklar ve ailelerin kıssalarını fotoğraflarla anlatarak, “Genellikle lider eşleri, eğitim, insan hakları, eşitlik, erişilebilirlik üzere barışçıl bahislerden bahseder. Tahminen siz de benden bu hususlardan konuşmamı bekliyorsunuz. Fakat ülkeme yönelik sebepsiz işgalci bir terör savaşı varken ben nasıl bu hususlardan konuşabilirim? Rusya ülkemizi mahvediyor.” dedi.

”RUSYA ÖLDÜRÜRKEN, AMERİKA HAYAT KURTARIYOR”

ABD’nin savaşta Ukrayna’ya dayanağı için teşekkür eden Zelenska, “Sizin bize dayanağınız çok güçlü. Rusya öldürürken, Amerika hayat kurtarıyor.” halinde konuştu.

Zelenska, Ukrayna’da savaşın hala bitmediğine dikkati çekerek, “Sizden asla yapmak istemeyeceğim bir şeyi istiyorum. Sizden silah istiyorum. Bu silahlar öbür birinin toprağına akın için değil, bizim toprağımızı müdafaamız ve hayatta kalmamız için kullanılacak. Hava savunma sistemleri istiyorum ki füzeler kimseyi öldürmesin, bebek otomobilindeki çocuklar ölmesin.” tabirlerini kullandı.

ABD Kongresinin gelecek ay çalışmalarına orta vereceğini ve sonra eylülde tekrar vazifeye döneceğini belirten Zelenska, şunları kaydetti:

“Ben eylülde oğlumun okula gidip gidemeyeceğini bilmiyorum. Akademik yılın başında kızımın üniversiteye başlayıp başlayamayacağını bilmiyorum. Ukraynalı öğretmenler neye hazırlanmalı? Sınıflarda çalışmaya mı yoksa sığınıklarda bombalardan korunmaya mı? Bunların cevabı bende yok. Lakin hava savunma sistemlerimiz olursa elimizde bir cevap da olur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*