Yunan polisi geri itmelerde ‘köle’ mültecileri kullanıyor

Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Guardian, Almanya’nın ünlü gazetelerinden Der Spiegel, Fransa’nın tanınmış gazetelerinden Le Monde, Hollanda merkezli gazetecilik kümesi Lighthouse Reports ve Almanya merkezli ARD Report München’ın ortak araştırmasında, Suriye ve Fas asıllı 6 sığınmacının tezlerine yer verildi.

Yunanistan’da hudut polislerinin yakaladıkları sığınmacılara baskı uygulayarak, onları kaçak giriş yapan başka bireyleri yasadışı halde Türkiye’ye geri itmeye zorladığı öne sürüldü.

Kâr maksadı gütmeyen yardım kuruluşu Consolidated Rescue Group’ın Facebook sayfasında yaşadıklarını paylaşan sığınmacılar, Meriç ırmağında düzenlenen geri itme operasyonlarına katılmaya zorlandıklarını savundu.

Kendisini “köle” olarak tanımlayan sığınmacılar, Yunan polisinin sona gelen sığınmacıların eşyalarını çaldığına, onları soyup aradığına, şiddet uyguladığına ve daha sonra bu bireyleri kalabalık botlara bindirip Türkiye’ye geri gönderdiğine tanıklık ettiklerini öne sürdü.

The Guardian’da yer alan habere nazaran; gerçek kimlik bilgileri paylaşılmayan ve ismi Bassel olarak verilen Suriyeli bir sığınmacı, Meriç’ten geçerek Yunanistan’a giriş yaptığında polisler tarafından yakalandığını, şiddet gördüğünü ve hududun yakınındaki Bıdıklı (Tychero) köyünde yer alan bir hapishane hücresine konduğunu savundu.

Bassel, daha sonra İngilizce bildiğini gören Yunan polislerinin “Ya bizimle işbirliği yaparsın ya da insan kaçakçılığından mahpusa girersin” diye kendisini tehdit ettiğini öne sürdü.

Suriyeli sığınmacı, polislerin kendisine bir ay ülkede kalma müsaadesi vereceğini, bunun karşılığında kendisinden gündüzleri hücrede kalıp, geceleri sığınmacıları Türkiye’ye geri itmek için kendileriyle işbirliği yapmasını istediğini tez etti.

Bassel, polisin kendisine para vermediğini ancak geri ittiği sığınmacıların eşyalarından istediğine el koyabileceğini söylediğini savundu.

Raporda, araştırmayı yürüten bireylerin Yunan polisiyle bağlantıya geçtiği, polisin de Türk güvenlik güçleriyle karşı karşıya geçmemek için Bassel üzere sığınmacıların aracı olarak kullanıldığını doğruladığı bildirildi.

Doğu Makedonya ve Trakya bölgesindeki Kumçiftliği kentinde yer alan Yeni Omurlu (Neo Cheimonio) köyündeki karakolda kalan üç Suriyeli sığınmacı da benzeri argümanlarda bulundu.

Sığınmacılar, Yunanistan’a geçmek için İstanbul’daki bir aracıya 5 bin euro para ödediklerini, aracının sonu geçince polisle birlikte Suriyeli bir kişinin kendilerine yardımcı olacağını söylediğini savundu.

Adı Ferhat olarak paylaşılan bir sığınmacı, kendisine “Mike” denen ve sığınmacıları yasadışı biçimde Türkiye’ye geri itmek için Yunan polisiyle işbirliği yapan Suriyeli bir sığınmacı tarafından daima tehdit edildiklerini öne sürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*