Yunan medyasının akıl tutulması: Stoltenberg’i suçladılar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Yunan Devlet Ajansı AMNA’ya verdiği röportajda, “NATO, farklı coğrafya, tarih ve siyasi partileri içeren, 30 yıllık bir ittifak. Ülkelerimiz ortasında birtakım uyuşmazlıkların olması bizi şaşırtmamalı. Lakin farklı görüşler ve tartışmalar, demokrasilerimizin temel kesimleridir. Yunanistan kadar Türkiye de onlarca yıldır samimi bir müttefiktir.” sözlerini kullandı.

NATO: PKK, FİNLANDİYA VE İSVEÇ TARAFINDAN DA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMLANMIŞTIR

NATO’nun, Yunanistan ve Türkiye’yi Ege’deki sıkıntıları itimat ve müttefik dayanışması ruhuyla çözmeye teşvik ettiğini belirten Stoltenberg, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya ait telaşları için “Türkiye, PKK’dan çok çekti ve ittifakta terörden en çok çeken ülke oldu. Türkiye’nin, tüm müttefiklerin ciddiye alması gereken makul tasaları var.” dedi.

Türkiye için sık sık “saldırgan” tarifini kullanan Yunan basını, Stoltenberg’in iki ülke ortasındaki gerginliği “anlaşmazlık” olarak tanımlamasını eleştirdi.

Kathimerini gazetesi, “Türk Yunan bağlantılarında Stoltenberg’den falso” başlıklı haberinde, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AMNA’ya verdiği röportajda, Türkiye’nin saldırganlığını, temelinde bunu kabul etmeyerek ve ‘anlaşmazlıktan‘ bahsetmekte ısrar ederek bir dizi şanssız formülle yorumlamayı seçti.” sözünü kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ KINAMAKTAN KAÇINDI”

Avgi gazetesi de Stoltenberg’in Türkiye ve Yunanistan’a karşı eşit ara siyaseti uyguladığını belirterek “Türkiye’nin saldırganlığını kınamaktan kaçındı.” diye yazdı.

Bazı basın organları, Stoltenberg’in Yunanistan’ın güçlü ve bedelli bir NATO müttefiki olduğuna ait kelamlarına vurgu yapmayı tercih ederken birtakım haber portalları da “Stoltenberg’in tuhaf açıklamalarının arkasında ne bâtın?” şeklinde yorumlara yer verdi.

Yunanistan’ın en çok takip edilen haber portallarından “in.gr”, Stoltenberg’in açıklamalarıyla daima sorumluluk almaktan kaçındığını savunarak “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg çağdaş bir ‘Pontius Pilatus’ oynamayı seçti, çünkü 2014’te (göreve) seçilişinden bugüne dek Yunanistan ve Türkiye’ye eşit uzaklıkta durdu, hatta Ankara göz nazaran göre memleketler arası hukuku çiğnediğinde, Yunanistan’ın egemenlik haklarını sorguladığında ve ittifak içerisinde sorun oluşturduğunda bile.” yorumunu yaptı.

“ERDOĞAN’IN BÜYÜKELÇİSİ” YORUMU

Stoltenberg’in kelamlarına Yunan siyasetinden de reaksiyon geldi.

Değişim Hareketi Partisi (KINAL) başkanı Nikos Andrulakis, Stoltenberg’in “hem (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın büyükelçisi hem de NATO Genel Sekreteri olarak vazife yapamayacağını” savundu.

Ana muhalefet partisi SYRIZA, Stoltenberg’in Türkiye ve Yunanistan ortasında eşit uzaklık siyasetini benimsediğini vurgulayarak “Müttefiklerimiz Türkiye ve Erdoğan’ın tüm isteklerini yerine getirmek için koşuşturduğu bir vakitte, Miçotakis’in izlediği istekli ve kesin müttefik siyasetinin, Yunanistan’ı marjlara sürüklediği açıkça ortadadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de NATO’nun Ege ve Doğu Akdeniz’deki hudutları tanımadığını ileri sürerek “NATO Genel Sekreteri, NATO’nun saldırgan planlarında oynadığı öncül rol için Yunanistan’ı ‘övdükten’ sonra, meşhur ‘eşit mesafe’ taktiğini uyguladı; Yunanistan ile Türkiye’yi, NATO ittifakının yeterliliği için ‘sorunlarını çözmeye’ davet etti. Böylelikle Türk devletinin tezlerini beslemiş oldu.” yorumunu yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*