Yeneroğlu’ndan Bozdağ’a: Bugüne kadar kaç yargı mensubu vazifeye iade edildi?

ANKARA – Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 15 Temmuz 2016’da ‘FETÖ’ tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün akabinde misyonlarından ihraç edilen hâkim, savcı ve yüksek yargı mensuplarının durumunu Meclis gündemine taşıdı.

‘150-200 HÂKİM VE SAVCI VAZİFELERİNE DÖNDÜ’

AB Komisyonu’nun 2021 yılı İlerleme Raporuna nazaran 3 bin 968 hâkim ve savcının ‘FETÖ’yle irtibat yahut iltisaklı olduğu gerekçesiyle mesleklerinden çıkarıldığını belirten Yeneroğlu, birebir rapora nazaran haklarında beraat ya da kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen hâkim ve savcıların misyonuna iade edilmediğini kaydetti.

Ayrıca son vakitlerde, Danıştay’a iptal davası açıp kazanan 150 ila 200 hâkim ve savcının vazifelerine döndürüldüğü bilgisini paylaşan Yeneroğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

‘KAÇ HÂKİM VE SAVCI HAKKINDA MESLEKTEN ÇIKARMA KARARI VERİLMİŞTİR?’

Yeneroğlu, Meclis’e verdiği önergede Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

-15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatlı ya da iltisaklı oldukları gerekçesiyle, yüksek yargı mensupları da dâhil olmak üzere, toplam kaç hâkim ve savcı hakkında meslekten çıkarma kararı verilmiştir?

-Haklarında ceza soruşturması ve kovuşturması yürütülen hâkim ve savcı ile yüksek yargı mensupları ile ilgili olarak; bugüne kadar verilen kovuşturmaya yer olmadığı, beraat (5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 223/2-a,b,c,d,e bentlerindeki hallere nazaran başka ayrı olarak), ceza verilmesine yer olmadığı (5271 sayılı Kanunun 223/4-a,b,c,d bentlerindeki hallere nazaran farklı ayrı olarak), mahkûmiyet, durma, düşme, kararın açıklanmasının geri bırakılması kararlarına ait sayısal ve olgusal (kısaca maddi ve tüzel olarak) datalar nelerdir?

-Bu kararların katılaşmasına ve infaz ettirilmelerine ait sayısal datalar nelerdir?

-Gerek yargı kararı ile gerekse idari kıymetlendirme üzerine, bugüne kadar, kaç yargı mensubu misyona iade edilmiştir?

-Haklarında verilen kovuşturmaya yer olmadığı ya da beraat kararı mutlaklaştığı halde vazifeye iade edilmeyen yargı mensuplarının olduğu bilinmektedir. Bu durumdaki bireylere ait sayısal datalar nelerdir? (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*