Wells Fargo: Altın Fiyatını Aralık’ta Bu Seviyelerde Görebilirsiniz!

ABD doları bu yaz altın fiyatını tutan ana suçlu oldu. Ancak Wells Fargo değerli metalin yılı 2.000 doların üzerinde bitireceğini öngörüyor.

“Altın fiyatını tutan şey ABD doları”

Piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü Jackson Hole sempozyumundaki açılış konuşmasını bekliyor. Bu haftaki kazanımlara rağmen,  altın hala 1.800 doların altında işlem görüyor. Yazının yazıldığı sırada spot altın, gün için %0,75 artışla 1.764 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD doları endeksi (DXY) 20 yılın en yüksek seviyesinde. Wells Fargo’nun reel varlık stratejisi başkanı John LaForge, verdiği demeçte, DXY zirvede olmasaydı, altının mevcut seviyelerinden yaklaşık 150 dolar daha yüksek olacağını söylüyor. Stratesist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının hareket etmek istememesine hala şaşırıyorum. Altını tutan şey ABD doları. Dolardaki hareket olmasaydı altın 1.900 dolara daha yakın olurdu. Altın hala bukalemun varlığıdır. Altı aydır reel faizlerle hareket ediyor. Ve tam bunu anladığınızda, dolar ile birlikte hareket ediyor. Ve tam bunu anladığınızda, bir krizle hareket ediyor. Bu kadar sessiz bir şey için, bu kadar sık ​​takım değiştirmesi inanılmaz.

Dolar izin verirse altın için yıl sonu hedefi 2.000 dolar

Wells Fargo’nun yıl sonu hedefi, 2.000-2.100 dolar olarak kalmaya devam ediyor. Ancak ABD doları yukarı yönde şaşırtıcı olmaya devam ederse, bu hedefe ulaşamaması mümkün. Yaz boyunca, diğer ekonomiler daha sorunlu enflasyon ve büyüme endişeleriyle mücadele ederken dolar popüler güvenli liman oyunu haline geldi. John LaForge’a göre ABD dolarının önümüzdeki altı ay boyunca gücünü koruması muhtemel. Bu bağlamda stratejist şu açıklamayı yapıyor:

Temel durumumuz, ABD’nin Ekim veya Kasım aylarında bir yerde resesyona girmesi ve gelecek yılın ortasına kadar sürmesi. Tipik olarak, sinyaller durgunluktan çıktığımızı söylediğinde dolar güç kaybeder. Bu nedenle, temel durum doğruysa, bunun beklentisiyle doların gelecek yılın ilk çeyreğinde daha zayıf davranmaya başladığını görmek mümkün. O zamana kadar dolar bu savunma varlığı olarak hareket etmeye devam edecek.

“Hafif bir resesyonun altın için faydalı olması mümkün”

Altın için bir durgunluk mutlaka kötü bir şey anlamına gelmiyor. Ancak her şey ABD’nin göreceği durgunluk türüne bağlı. John LaForge, hafif bir resesyonunun altın fiyatı için faydalı bile olabileceğini kaydediyor.

Enflasyon tarafında, Wells Fargo fiyat baskılarının Fed’in %2 hedefine gerileyeceğini öngörmüyor. Uzun vadeli enflasyonun %3-4’e yakın olacağını tahmin ediyor. Jackson Hole ve Fed’in Eylül toplantısının ardından, Fed 75 baz puanlık bir dizi sıçramanın ardından yaklaşık 50 baz puanlık çok daha ölçülü oran artışlarına bağlı kalacak. Ancak LaForge, genel önceliğinin enflasyonla mücadelede kalacağını söylüyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Çok fazla değişmeyecekler. Jackson Hole’da bir iki kelime duyabilirsiniz. Ancak şüphesiz bir numaralı endişe enflasyon olacak. Belki de zirveye ulaştığımızı gösteren tek bir verimiz vardı.

“Kripto piyasası için son büyük hız tümseği düzenlemedir”

John LaForge’un radarındaki bir başka varlık oyunu, dördüncü ayı piyasasından sonraki kripto alanı. “Kripto ile orada değer olduğunu kanıtlayacak kadar olgunlaştığı noktaya ulaştığımızı iddia ediyorum” diyor. Buradan hareketle stratejist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu piyasa için son büyük hız tümseği düzenlemedir. Ve bunun, önümüzdeki yıl içinde netleşmesi mümkün. Bu da fiyatı etkileyecektir. Bu noktada, düzenleme bir numaralı şey. Devletin kontrol etmek istediği sistemler var. Ve para büyük bir para. Devam eden bir kavga var.

Düzenlemenin yaklaşımı nasıl olmalı?

Stratejiste göre, düzenlemenin, bağımsızlık ve ademi merkeziyetçilik gibi kritik özelliklerin kriptonun merkezinde kalmasına izin verecek kadar hafif olması gerekiyor. John LaForge, görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Önümüzdeki birkaç yıl içinde ortaya çıkan şey, hükümetin gelip düzenleme yapması. Soru, ne kadar? İnternette olduğu gibi hafif eldivenli bir yaklaşım mı benimsiyorlar, yoksa ağır bir yaklaşım mı? İnternetin hafifçe düzenlendiği bir örneğiniz var. Ancak bu, bilgi ve iletişimle ilgiliydi. Kaldı ki bu önemli ama tartışmasız para kadar önemli değil. Düzenleme hafif eldivenli ise, bu tamamen yeni bir varlık sınıfı. Ve bunu önümüzdeki yıl içinde öğreneceğiz. Ayrıca, bunu fiyatta görmeye başlayacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*