Ünlü bankadan kripto yorumu: Korkulan oluyor

Merkez bankalarının global çatı kurumu olan Memleketler arası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens, “Kripto para hakkındaki dehşetler gerçeğe dönüşüyor” dedi.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), kripto para piyasalarında yakın vakitte görülen keskin düşüşlerin, dağınık olan dijital para ünitesi ticareti ile ilgili uzun vakittir uyarılan tehlikelerin artık gerçekleşmekte olduğunu açıkladı.

Merkez bankalarının küresel çatı kurumu olan BIS, kripto paralarla ilgili ihtarını yaptığı yıllık raporunda tıpkı vakitte merkez bankalarının alımlı dijital para üniteleri geliştirmesini teşvik etti.

YAPISAL SORUNUN GÖSTERGESİ

BIS’ın Genel Müdürü Agustin Carstens daha istikrarlı olduğu tez edilen TerraUSD ve luna üzere para ünitelerinin yakın vakitte çökmesi, akabinde da piyasa öncüsü olan Bitcoin’in yüzde 70 bedel kaybetmesinin global kripto para piyasalarında yapısal bir sorun olduğunu gösterdiğini söyledi.

Reuters’a konuşan Carstens, vergi rezervlerine erişimi olan devlet takviyeli bir otorite olmadan hiçbir para ünitesinin muteber olmayacağını söyledi.

‘YERÇEKİMİNE KARŞI KOYAMAZSINIZ’

Cartens, “Kripto paranın gündeme gelen tüm zayıflıklarının ortaya çıktığını düşünüyorum. Yerçekimine karşı koyamazsınız… Bir noktada sahiden bir meseleyle karşı karşıya olduğunu kabullenmek gerekiyor” dedi.

Kripto para piyasalarındaki çöküşün batık kredilerin küresel finansal çöküşü tetiklemesi üzere bir krize neden olmasının beklemediğini belirten Cartens, yatırımcıların kayıplarının dikkate kıymet büyüklükte olacağını ve kripto para piyasalarının şeffaf olmayan yapısının meçhullüğü beslediğini söyledi.

Piyasa analistleri, kripto para piyasalarının kasım ayından beri 2 trilyon dolardan fazla gerilediğini varsayım ediyor.

Buna rağmen Cartens, önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde merkez bankaları para ünitelerinin karşılıklı kullanımı için bir düzenek geliştirilmesini beklediğini söyledi.

Geçen yıl içinde birkaç örneği görülen merkez bankası dijital para ünitelerinin kripto para ünitelerinden daha inançlı bir alternatif oluşturacağı ve merkez bankalarını çevrimiçi geleceğe taşıyacağı bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*