Ukraynalı yetkililer, Fenerbahçe maçındaki Vladimir Putin tezahüratı için açıklama yaptı

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde Dinamo Kiev ile oynadığı maçta yapılan Vladimir Putin tezahüratlarının akabinde Ukrayna cephesinden açıklamalar geldi.

Dinamo Kiev, 57. dakikada Vitaliy Buyalskyi’nin golüyle öne geçti. Buyalskyi, Fenerbahçe tribünlerinin önünde yaptığı sevinçten dolayı hakem Massimiliano Irrati’den sarı kart gördü. Fenerbahçe kale gerisindeki tribünlerden “Vladimir Putin” tezahüratları yükseldi. Ukrayna takımının teknik yöneticisi Mircea Lucescu da Vladimir Putin tezahüratı nedeniyle basın toplantısını protesto etti.

UKRAYNA’DAN FLAŞ AÇIKLAMA!

Ukrayna Dışişleri Sözcüsü Oleg Nikolenko yaptığı açıklamada “Ukrayna, Vladimir Putin’i Türk futbol alanında 2-1 skoru ile devirdi. Türkiye’de darbe yediler, Ukrayna’da da darbe yerler. Türk taraftarlarına kazananın tarafında durmaya tavsiye ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ise “Futbol adil bir oyun. Dinamo Kiev daha güçlüydü. Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine dayanak kelamlarını duymak çok üzücüdür. Bunu asla anlamayacağız. Dost Türkiye halkına Ukrayna’ya takviyesi ve taraftarların uygunsuz aksiyonlarına reaksiyonları için minnettarım” paylaşımını yaptı.

“ÖZÜR DİLEMELERİNİ UMUYORUM”

Öte yandan Kırım Tatar Ulusal Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Lideri Refat Çubarov, toplumsal medya üzerinden bahse dair yaptığı açıklamada, “Dil, kültür, inançtan bana yakın bir ülkenin vatandaşları tarafından yapılan utanmazlıktan ötürü üzerimde ağır utanç yükü hissediyorum. Türklerin, Ukraynalılara duyduğu ve 24 Şubat 2022’tan sonra değerli ölçüde artan saygıyı ve sempatisini biliyorum. Fenerbahçe Futbol Kulübü idaresinin ve taraftar örgütlerinin, Şubat 2014’ten beri Rus saldırganlığına karşı koyan Ukraynalıların hislerini inceltilmesi için özür dileyeceklerinin umuyorum” tabirlerine yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*