Türkiye Barolar Birliği: Hayvan katliamı durdurulsun

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu, sokak hayvanlarına yönelik ‘katliam çağrıları’ yapıldığını belirterek devlet yetkililerine “Hayvan katliamları durdurulsun” diye seslendi.

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu, sokak hayvanlarına yönelik ‘katliam çağrıları’ yapıldığını belirterek ihtarlarda bulundu.

“Son aylarda sokak köpeklerine yönelik olarak birtakım çevreler tarafından başlatılan operasyon, katliam davetleri ile devam etmekte, şiddet giderek artmaktadır” denilen Türkiye Barolar Birliği açıklamasında, “Hepimizi üzen olaylar kullanılarak köpürtülen nefret telaffuzları sonucunda, yurdumuzun birçok yerinde sokak köpekleri zehirlenmekte ya da öldürülmektedir! Yasa dışı oluşumlar ve onlara bağlı trol çeteleri tarafından toplumsal medya üzerinde yayılan yanlış bilgilerle ve medyadaki taraflı haberlerle toplumdaki hayvan düşmanlığı, sokak hayvanlarının hayatını tehlikeye sokan boyutlara varmıştır” tabirlerine yer verildi.

“HAYVANLARIN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN SİLAHLANMA DAVETLERİ YAPIYORLAR”

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Komisyonu’nun açıklaması şöyle devam etti:

*Hayvanların ortadan kaldırılması için silahlanma davetleri yapanlar, bu mevzu üzerinden toplumda kaos yaratmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden sokak hayvanlarını besleyen gönüllülerin ömürleri da risk altına girmiştir. Gerçekten İzmir Bayraklı’da birebir aileden üç kişi, gündüz saatlerinde besleme yaptıkları için sokak ortasında silahla öldürülmüş, birçok yerde gönüllüler darp edilmiştir.

*Biz, hayvan hakları savunucuları olarak hem insanların hem de sokak köpeklerinin ömür hakkının korunması gayesiyle gerekli önlemlerin kanunlara uygun olarak hemen alınması için davette bulunuyoruz.

*Öncelikle 5199 sayılı Hayvanları Muhafaza Maddesi’nin 6. hususunda belirtildiği halde, yasanın çıkış sebebi ve temel gayesine uygun olarak, belediyelerin sokak hayvanlarını “aşılayıp kısırlaştırdıktan sonra buldukları yere bırakmaları” temeldir ve bu husus yürürlüktedir.

*Sokak hayvanlarının yok edilmesi için paylaşım yapmak, talepte bulunmak, yasanın kelam konusu unsuruna karşıttır, suça tahrik niteliği taşımaktadır.

*İnsanlar tarafından evcilleştirilerek sokakta yaşamak zorunda bırakılan hayvanların mağdur olduğu, her insan üzere onların da hayatta kalmak ve kendilerini korumak hissiyle hareket ettiği bilinmelidir.

“BAKANLIKLARA VE BELEDİYELERE ÇAĞRIMIZDIR”

*Bakıma muhtaç ya da saldırganlık gösteren hayvanlar olduğunda rehabilitasyonu için gerekli yardımın yapılmasını sağlamak da ilgili kamu kurumlarının vazifeleri ortasındadır.

*Belediyelerden maddede belirtilen sorumluluklarını yerine getirmelerini istemek dururken, hayvanların katledilmesi için talepte bulunmak, sorunu çözmediği üzere, çok daha büyük meseleler doğmasına yol açmakta ve hukukun çiğnenmesine neden olmaktadır.

*Hayvanların da içinde yaşadığımız toplumun bir ögesi olduğunu, herkesin hukuk devletinin hudutları içinde kanunlara uyma zorunluğu bulunduğunu bir kere daha devlet yetkililerine ve tüm vatandaşlarımıza hatırlatırız.

*Hayvanlar yalnız değildir; bu ülkede onların yanında olan hayvan hakları savunucuları, demokratik kitle örgütleri ve Baroların hayvan hakları merkezleri vardır.

*Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Etraf Bakanlığı ve belediyelere davetimizdir: Katliamları durdurun, hatalıların ceza almasını sağlayın, yükümlülüklerinizi yerine getirin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*