Stokçular kaçacak delik arayacak! Ceza üst hududu artırılıyor

Ev-arsa alım satımı, stokçular üzere kıymetli mevzuları içerisinde barından 6. Yargı Paketi AK Parti tarafından TBMM’ye sunulacak.

EV-ARSA SATIMINDA NOTER AYRINTISI

24 unsurluk teklifle, ev-arsa alım satımında tapu dairelerinde gerçekleştirilen zaman süreçleri artık noterler aracılığı ile de yapılabilecek. Taşınmaz satış vaadi kontratları ve taşınmaz satış sözleşmeleri noter huzurunda düzenlenebilecek.

STOKÇULARA CEZA ARTIRIMI

Teklif ile fiyatları etkileme cürmü ile mal yahut hizmet satımından kaçınma kabahatinin cezai müeyyideleri artırılarak, stokçulukla daha aktif uğraş edilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, stokçuluğa verilen mahpus cezasının üst hududu 3 yıla çıkarılıyor. Bu cürmü işleyenler ruhsatlı simsar yahut borsa tellalı ise ceza ayrıyeten yarısı oranında artırılıyor ve üst hudut 4,5 yıla çıkarılıyor. Tekrar, piyasada dalgalanma oluşturacak halde fiyatları etkileme cürmünü işlemenin cezası da 2 yıldan 3 yıla yükseltiliyor.

HAKİM ADAYLIĞI UYGULAMASI KALKIYOR

Teklife nazaran, hâkim adaylığı uygulaması kaldırılıyor, bunun yerine hakim-savcı yardımcılığı kurumu getiriliyor. Hâkim-savcı yardımcılığının mühleti 3 yıl oluyor. Hâkim ve savcı yardımcılığı sonunda yapılacak imtihanda başarılı olanlar hâkim ve savcı olarak atanacak. Yargıtay, Birinci Başkanlık Şurası 12 olan asıl üye sayısı 8’e, yedek üye sayısı da 8’den 4’e düşürülüyor. Ayrıyeten, birinci başkanlık heyetine seçilecek üyelerin bir seçim devri geçmeden tekrar seçilemeyeceklerine ait sınırlama kaldırılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*