Sırada güç koridoru var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayında New York’ta yapılacak BM Genel Heyeti’nin yanı sıra, birebir ay içinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in daveti üzerine Özbekistan’daki Şanghay Beşlisi toplantısına katılacak.

ABD ziyareti sırasında Erdoğan’ın, ABD Lideri Joe Biden’la bir görüşme yapacağı belirtildi. Bu toplantıda Suriye’nin kuzeyindeki terör yapılanmaları başta olmak üzere, bölgesel ve iki ülke bağlarının ayrıntılı bir halde ele alınacak.

TÜRKİYE GÜÇ KORİDORUNA DÖNÜŞEBİLİR

Şangay Beşlisi toplantılarında da Türkiye’nin bilhassa tahıl koridorunun açılmasından sonra güç koridorunun konusunu da gündeme getireceği kaydedildi. Rus ambargosu nedeniyle Avrupa ülkelerinin güçte yaşadığı krizin tahlilinde de Türkiye’nin faal rol alabileceği, bu kapsamda Avrupa’ya Türkiye üzerinden LNG taşınmasının gündeme gelebileceği değerlendirildi.

Uzmanlara nazaran; kış yaklaşırken Avrupa’da doğal gaz krizi büyüyeceği, bu nedenle tahıl koridorundaki üzere Türkiye’nin bir güç koridoruna dönüşmesi ihtimali de arttı. Avrupa ülkelerinin bu manada Türkiye’ye muhtaç hale geldiği, bu mevzuların da Şangay Beşlisi toplantılarında ele alınacağı aktarıldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*