Sigarayı Bıraktırıyor, Cildi Pürüzsüz yapıyor! Bu Baharatın Tesirlerini Görünce İnanamayacaksınız

Türk mutfağında birçok yemeğin içine kullanılan karabiber, içerisinde bol ölçüdeki protein, antioksidan ve lifin ile tam bir şifa deposudur. Vitamin ve mineral bakımından son derece varlıklı içeriğe sahip olan karabiber, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, selenyum ve manganez kaynağıdır. Ağır bileşeni sayesinde birçok hastalığa karşı direnç gösterirken, cilt sıhhatine da birebir tesirlidir.

KANSERE KARŞI ETKİLİ

Uzmanlar tarafından yapılan son araştırmalarda karabiberin içeriğinde bulundurduğu piperin unsurunun kanser hücrelerinin gelişmesini engellediği kanıtlandı. Uzmanlar karabiberin göğüs, prostat ve kolonda oluşan kanser hücrelerini yavaşlattığını ve bedeni kanser hücrelerine karşı koruduğunu söyledi.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR, İSHALİ ENGELLİYOR

Aynı vakitte bu şifa deposunun sindirim sitemindeki kas spazmlarını önlediğini ve bağırsaklardaki besinlerin sindirimini yavaşlatarak ishali engellediğini belirtiyor. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan baharat, yararlı besinlerin emilimini arttırıyor ve sindirimi destekliyor. Cildin ziyan gördüğü özgür radikaller, karabiber sayesinde bedenden atılır. Bunun sonucunda cilt yenilenerek kırışıklık ve gibisi cilt meseleleri vakitle giderilir.

İLTİHABA KARŞI TEĞE BİR ETKİLİ

Karabiberin bileşiminde yer alan piperin unsuru ise güçlü bir iltihap önleyici özelliğine sahip. Bu hususun bilhassa kandaki iltihaplanma ve eklem şişmesi üzerinde tesiri bulunuyor. Bunun yanı sıra astım ve teneffüs yolu iltihabının güzelleşmesinde faal bir rol oynuyor ve bilhassa alerjileri geriletiyor.

SİGARAYI BIRAKTIRIYOR CİLDİ RÜRÜZSÜZ YAPIYOR

Sigarayı bırakmak isteyenlerinde birinci tahlil yolu karabiber tüketmektir. Bilhassa zerdeçal ile karıştırılarak tüketildiğinde sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu vurgulanıyor. Sigara bırakma periyodunda önerilen formda tüketen beşerler, kurtulmayı hızlandırdığını belirtiyor. Karabiber, içeriğinde bulundurduğu bileşenler sayesinde cildin ziyan gördüğü hür radikalleri bedenden süratlice atmaya yardımcı oluyor. Bunun sonucunda kırışıkların giderilmesi ve gibisi cilt sıkıntılarının ortadan kalkmasını sağlıyor.

KARABİBERİN BİTMEYEN FAYDALARI

  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Ciltteki deformasyonu ve kırışıklıkları önler.
  • Detoks tesiri vardır.
  • Bağırsakları ve mideyi temizler.
  • Kanseri önlemede tesirlidir.
  • Kalp ve damar sıhhatini korur.
  • Yüksek tansiyona âlâ gelir.
  • Solunum yolu hastalıklarına yeterli gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*