Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ait fezleke kurulda

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Kurulu, DBP Eş Genel Lideri ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ait fezlekeyi görüşmek üzere toplandı.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komitesi Lideri Yusuf Beyazıt, komite toplantısının başında Aydeniz hakkında beş farklı dokunulmazlık belgesi olduğunu söyleyerek, bunların kamu görevlisine vazifesini yaptırmamak için direnme, fiziki ve kelamlı şiddette bulunma hususlarında olduğunu tabir etti.

‘Dokunulmazlık hata sürece özgürlüğü değildir’

Milletvekillerine tanınan dokunulmazlığın, şahıslara tanınmış bir kabahat sürece özgürlüğü olarak görülemeyeceğini söyleyen Beyazıt, “Dosyalarda yer alan suçlamalar tez niteliğinde olup, kurulumuzun vazifesi de ilgili milletvekilinin hatalı olup olmadığının kıymetlendirilmesi ve yargılanması değildir. Kurulumuzun ve kuracağımız hazırlık komitesinin misyonu belgeleri incelemek ve gerekli görülürse yargılamanın önünü açmak ya da kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar vermek olacaktır.” sözlerini kullandı.

Usul tartışması çıktı

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, komite görüşmelerinde metot tartışmasına dair kelam aldı.

Koç, Aydeniz’in belgelerinde soruşturmayla ilgisi olmayan mevzular olduğunu söyleyerek, metot tartışması açılmasını istedi.

Bunun üzerine yol tartışması açıldı.

Hazırlık komitesi oluşturulacak

Görüşmelerin akabinde Hazırlık Kurulu oluşturulması bekleniyor.

Hazırlık Kurulu, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağına dair rapor hazırlayarak, Karma Kurula gönderilecek.

Daha sonra bu rapor Karma Komisyon’da görüşülecek ve Genel Kurul’a gönderilecek.

İHA’nın haberine nazaran Aydeniz, Hazırlık Komisyonu’nda, Karma Komisyon’da ve Genel Kurul’da kendisini savunabilecek ya da bir milletvekili Aydeniz ismine savunma yapabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*