Rusya’dan Pelosi açıklaması

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti nedeniyle ABD-Çin ortasında başlayan tansiyona dair Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti provokasyon olarak nitelendirilerek, “2 Ağustos’ta ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etti. Ziyaretini, ABD’nin, Çin Halk Cumhuriyeti’ni kapsamlı bir biçimde kuşatma istikametindeki agresif çizgisinin ruhunda açık bir provokasyon olarak görüyoruz. Tayvan Boğazı’nın iki tarafı ortasındaki ilgilerin büsbütün Çin’in iç sorunu olduğuna inanıyoruz. Çin tarafı, Tayvan konusunda egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli tedbirleri alma hakkına sahiptir” denildi.

Çin’i temsil eden hükümetin Pekin’de bulunduğunun altı çizilen açıklamada, “Rusya’nın unsurlu duruşu değişmiyor. Biz yalnızca bir Çin olduğu, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin tüm Çin’i temsil eden tek yasal hükümet olduğu ve Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir modülü olduğu gerçeğiyle hareket ediyoruz” sözleri kullanıldı.

Rusya ve Çin başkanlarının geçtiğimiz 4 Şubat’ta gerçekleştirdiği tepede ilan edilen ortak mutabakata nazaran Rusya’nın Çin’in toprak bütünlüğüne hürmet gösteren bir kararı ilan ettiği de hatırlatılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Memleketler arası Alakaların Yeni Bir Çağa Girmesi ve Global Sürdürülebilir Kalkınma Bahisli Pekin Ortak Bildirisi’nde, Rus tarafı ‘Tek Çin’ prensibine bağlılığını bir sefer daha teyit etti ve adanın rastgele bir biçimde bağımsızlığına karşı çıktı. Washington’u, bölgesel istikrarı ve milletlerarası güvenliği baltalayan aksiyonlardan kaçınmaya ve artık Amerikan hegemonyasına yer olmayan yeni jeopolitik gerçekliği tanımaya çağırıyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*