Rekabet Kurumu 21 faal soruşturma yürütüyor

Rekabet Kurumu’nun soruşturma evrakları kamuoyunun ilgisini çekiyor. Haksız rekabet ya da fahiş fiyat uygulamalarını merceğinden geçiren kurumun soruşturmalarının sonuçları piyasalara istikamet verir netilik taşıyor.

Piyasalara rekabetçi taraf vermek emeliyle 21 etkin soruşturma yürüten Rekabet Kurumu’nun takep ettiği hususlardan besin, bilişim teknolojileri ve iş gücü üzere alanlardaki araştırmaların sonucu merakla bekleniyor.

Zincir marketler soruşturması tamamlandı

AA’nın haberine nazaran, Rekabet Kurumu, geçen yıl zincir marketler başta olmak üzere kamuoyunun dikkatle takip ettiği çok sayıda kıymetli soruşturmayı sonuçlandırdı.

Geçen yıl 4,23 milyar lira ceza kesildi

Kurum, 2021’de 44 soruşturmayı tamamladı. Soruşturmalar sonucunda ilgili firmalara 4,23 milyar lira ceza uygulanırken, besin sanayisi 3 milyar 188 milyon lirayla en fazla ceza kesilen kesim oldu. Zincir marketler ve tedarikçilerine ait soruşturma kamuoyu tarafından yakından takip edildi. Kelam konusu işletmelere 2,7 milyar lira para cezası uygulandı.

Gündemde yeni soruşturmalar var

Kurumun gündeminde bu yıl devam eden etkin 21 soruşturma bulunuyor. Bu soruşturmalardan 16’sı geçen yıl başlatıldı.

Soruşturmaların 7’sinin besin sanayisi (paketli eser üretimi, toptan-perakende satış, içecekler, yiyecek ve içecek hizmetleri), 4’ünün bilişim teknolojileri ve platform hizmetlerine yönelik olması dikkati çekiyor.

Kurumun gündeminde kimya ve madencilik (petrol eserleri, akaryakıt, kimyasal eserler vs) dalı ile makine sanayisine (beyaz eşya, elektrikli eserler vs) yönelik 2’şer soruşturma bulunuyor.

Kurum, tarım ve ziraî eserler (gübre, tohum vb), sıhhat hizmetleri, inşaat ile lojistik, depolama ve posta hizmetlerine ait soruşturmalarını da sürdürüyor.
Dal incelemeleri de takip ediliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*