Nüfus Müdürlüğü’nden Kılıçdaroğlu’nun tezlerine karşılık

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “YSK’da bizim elimizdeki seçmen bilgileri yok” açıklamasıyla gündeme gelen tezleri üzerine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bir basın açıklaması yayınladı.

İşte Nüfus Müdürlüğü’nden yapılan açıklama;

Ana muhalefet partisinin yaptığı açıklamalara karşı kamuoyunu bilgilendirme gereksinimi duyulmuştur.

298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca Genel Müdürlüğümüzce, Yüksek Seçim Şurası (YSK) tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde adres bilgisi olan nüfus kayıtları, Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden anlık olarak paylaşılmaktadır.

YSK tarafından Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham datalarla birlikte 298 sayılı Kanunun 7’nci ve 8’inci hususlarında belirtilen konulara nazaran öbür kurumlardan aldığı dataları (Silah altında bulunanlar, askeri öğrenciler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar) düzenlenerek seçmen kütüğü oluşturulmaktadır.

Seçmen kütüğüne temel bilgiler, YSK tarafından her seçim periyodunda iki kere olmak kaydıyla talepleri halinde seçime giren siyasi partilerle paylaşılmakta ve varsa maddi yanlışların düzeltilmesi hedefiyle seçim öncesi seçmen kütükleri askıya çıkarılmaktadır.

Ülkemizin bilişim alanındaki göz bebeği MERNİS: Sağlıktan eğitime, bankacılıktan ulaşıma, adaletten toplumsal hizmetlere kadar vatandaşımıza hizmet götüren her alanda sunulan hizmetlerin kaynağı olan MERNİS; dünyadaki birinci e-Devlet uygulamalarından biri olup, başka ülkelerce imrenilmekte ve örnek alınmaktadır. Öteki ülkelere ilham kaynağı haline gelen MERNİS, ülkemizdeki her vatandaşımızın gurur duyacağı Türk mühendislerimiz tarafından oluşturulan yerli ve ulusal bir sistemdir. Birebir vakitte kurum ve kuruluşlarca verilen hizmetlerin omurgası olan MERNİS, 7/24 aslına nazaran 2.100 kurum ve kuruluşa kesintisiz ve kusursuz bir biçimde hizmet vermekte olup, bugüne kadar da rastgele bir olumsuz durum yaşanmamıştır. Kişi bilgilerinde yanlışlık ya da kusur olmadığının en büyük kanıtı de bugüne kadar düzenlenmiş olan 76 milyon çipli kimlik kartı ve 9 milyon yeni jenerasyon pasaporttur.

Basın açıklamasında belirtilen tezlere ait olarak;

TESPİT EDİLEN 30 KİŞİ

1-Soyadı olmayan seçmen olduğu hususu: Nüfus kayıtlarındaki geçmiş yıllardan gelen maddi kusurlar yıllara sari olarak nizamlı bir formda MERNİS bilgi tabanından incelenmekte ve tespit edilen kayıtlar, kaydın niteliğine nazaran bireylerin şahsen talebi üzerine idarece yahut mahkeme yoluyla düzeltilmektedir. Bu kapsamda MERNİS data tabanında yer alan 140 milyon nüfus kaydının incelenmesi esnasında soyadı olmadığı tespit edilen 30 bireye (15 kayıt, 2003 yılı öncesinde Türk vatandaşı ile evlenerek vatandaşlık kazanan ve boşanması sonucu bekarlık soyadı olmayan kişiler) soyadlarını tamamlamaları için müracaatta bulunmaları gerektiği bildirilmiştir. Lakin bildirim yapılanların bir kısmının yurtdışında olması bir kısmının da müracaatta bulunmaması nedeniyle düzeltme yapılamamaktadır.

2-Aynı adreste 40 kişinin birlikte ikamet ettiği hususu: 5490 sayılı Kanunun 50’nci unsuruna nazaran yerleşim yeri adresi vatandaşların beyanı temel alınarak yapılmaktadır. Mevzuat yeterince bir adreste ikamet edebilecek kişi sayısına ait kısıtlama bulunmamaktadır. Lakin adres beyanları daima ve sistemli olarak Genel Müdürlüğümüzce denetim edilmekte olup kuşku duyulması halinde re’sen; adres beyanı esnasında kuşku oluşması ya da tıpkı adreste ikamet eden başka şahısların itirazı halinde ise mülki yönetim amirinin buyruğuyla kolluk vasıtasıyla inceleme yapılarak gerçeğe karşıtlık tespit edilirse cezai yaptırım uygulanmakta ve adres kaydı silinmektedir.

3-100 yaş üzerindeki birinci kere seçmen olduğu hususu: 80 yaş ve üzeri şahıslardan uzun mühlet süreç görmeyen (kimlik kartı ya da adres beyanı bulunmayan) kayıtlar tespit edilerek mülki yönetim amiri buyruğuyla kolluk kuvvetlerince meyyit olup olmadıkları araştırılmakta, yapılan araştırma sonucu meyyit oldukları tespit edilenler nüfus kayıtlarından düşülmektedir. Bu süreç süreklilik arz etmekle birlikte, meyyit olmadığı tespit edilenler adres beyanında bulunmaları halinde YSK tarafından seçmen kütüğüne birinci sefer seçmen olarak dahil edilmektedirler. Ayrıyeten bilindiği üzere ülkemizde hiçbir vakit nüfusa kaydolmayan bireylerin de (saklı nüfus) var olmasından ötürü tespiti halinde bu şahıslar de birebir uygulamaya tabi tutulmaktadır. Günümüz itibariyle MERNİS kayıtlarına nazaran 100 yaşın üzerinde yaşayan 15.946 kişi bulunmaktadır.

Kanunlar çerçevesinde ülkemiz ve vatandaşlarımız için mesai mevhumu gözetmeksizin çalışan, teknolojik alanda önemli muvaffakiyetler sağlayan, birçok projede dünyada öncü olan kurumumuzun, sorumluluk sahibi olması gereken ana muhalefet partisi tarafından maksat alınması ve gerçeği muhalif beyanlarla gündem oluşturulmaya çalışılması hüzünle karşılanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*