NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity’nin sensör arızası ile başı kaygıda

İnsanların öbür bir gezegende denetimli bir biçimde uçurduğu birinci hava aracı olma özelliğini taşıyan Ingenuity’nin başı bu kere sensör arızası ile kederde. Geçtiğimiz haftalarda Ingenuity havalandıktan sonra 10 metre rakımda yaklaşık 1 dakika süren bir sorun yaşamıştı. Navigasyon kamerasından çekilen anlık fotoğraflar sisteme geçmemiş ve helikopterin yeri tespit edilememişti. Lakin helikopter içerisinde barındırdığı yazılım sayesinde bu sorunun üstesinden gelmişti.

Projedeki baş helikopter pilotu Havard Grip, NASA’nın blog sitesinde bir yazı kaleme aldı. Grip, Şubat 2021’den beri Mars’ta olan hava aracının şimdiye kadar 28 sefer havalandığını hatırlatarak, Mars’ın kış günlerinde çok zorluklar yaşattığını belirtti. Geceleri  -80 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklara maruz kalan aygıt, güneşten kâfi güç alamadığı için geceleri kapatılıyor. Bunun yanında gezendeki toz da elektronik aygıtlara ziyan veren öteki bir zorluk.

Ancak tüm bu aksiliklere karşın beklenenden uygun bir sonuç elde ettiklerini belirten Grip, Ingenuity’de şu anda eğimi ölçen sensörlerin çalışmadığını söyledi. Bu arıza Ingenuity’nin uçuş yapmasına mahzur değil fakat iniş yapılacağı sırada bir ekip zorlukların yaşanmasına neden oluyor.

Sorunun tahlili için NASA yama geliştirdi. Yama ile eğim sensörleri yine faal olmayacak. Bunun yerine başka sensörlerden gelen bilgiler ile eğim hesaplanacak. Grip’e nazaran bu yama aslında helikopteri eğim ölçerden bilgi aldığına inandırarak kandırmak için yapıldı. Yama yakında uygulanacak ve Ingenuity misyonuna kaldığı yerden devam edecek.

Ingenuity’nin Mars’a gönderilmesinin birinci amacı Mars’ta bir helikopterin uçurulup uçurulamayacağını belirlemekti. Birinci misyon başarılı olduktan sonra Ingenuity ikinci vazifesini yerine getirmeye başladı. Hava aracı şu anda Mars’ta bulunan Perseverance aracı için etrafındaki görüntüyü araştırıyor ve Perseverance’a rota çiziyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*