Muharrem İnce: ‘Kılıçdaroğlu’na takviye mestek vermiyorum’

Bir dizi ziyaret için Kocaeli’ye gelen Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir ortaya geldi. Genel Lider Muharrem İnce, basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

“KILIÇDAROĞLU’NA NİÇİN TAKVİYE VEREYİM?” 

Kendisinin aday olmaması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanak verip vermeyeceği sorulan İnce, “Niye dayanak vereyim? Kendime takviye vereceğim. Dayanak mestek vermiyorum, kendimi destekliyorum. Cumhurbaşkanlığına natürel adayım. Memleket Partisi’nin cumhurbaşkanlığı adayı şöyle olacak? Partinin Kocaeli, İstanbul, Edirne, Hakkari, bütün örgütlenmiş vilayetlerdeki üyelerimizin önüne sandık koyacağız. Ben diyeceğim ki ‘Partinin genel lideri olarak cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum’. Lakin tahminen bir öbür vatan evladı diyecek ki ‘Ben de adayım’. Sandığı koyacağız, üyeler kimi seçerse partinin cumhurbaşkanı adayı o olacak. Bu seçimde büyük ihtimal ben kazanacağım. Bizde demokrasi var, yarın da bir diğeri kazanabilir. ‘Ben genel liderim seni aday yaptım’ diye bir şey yok. Türkiye’ye demokrasi getireceksen evvel partine getireceksin. Mesela ben 2014’te adayı televizyondan öğrendim. O sırada küme başkanvekiliydim, ikinci adamdım. Artık demokrat amca oldu. Ne demokrasisi? İktidar da muhalefet de tek adam rejimi. Biz buradan çıkacağız. İkinci cinse kalırsa ne diye destekleyeyim? 2014’te aday olup kalsaydı. 2018’de aday olup kalsaydı. ‘Şimdi iktisat çok makûs ben bile kazanırım’ diyor. Yok kardeşim, takviye mestek yok. Bakacağız, ikinci çeşide ben kalırsam onlar beni destekleyecek mi? Onu bir görelim” biçiminde konuştu. 

“ÇÖZÜME BAŞLANGIÇ YERİ ESAD’LA BARIŞMAK” 

Mülteciler konusuna da değinen İnce, “Mültecilerle ilgili çok netiz. Tahlile başlangıç yeri Esad’la barışmaktır. Erdoğan, BAE ile barıştıysa, Sisi ile barıştıysa, Fransa ile barıştıysa, Rusya ile barıştıysa, terör örgütü dediği İsrail ile barıştıysa kesinlikle Esad’la da barışmalıdır. Şam’a büyükelçi atamalıdır. Milletlerarası kuruluşların dayanağı de garanti vermelidir. Esad’ın afları bir işe yaramıyor. Zira Suriyeliler Esad’a güvenmiyor. BM’yi devreye sokarak, teminat alınarak, istekli ve gururlarını incitmeden göndermeliyiz. Elektrik fiyatlarını artırarak değil diplomasiyle göndereceğiz” sözlerini kullandı. 

“ALTILI MASADA UZLAŞMA GÖRMÜYORUM” 

Altılı masaya dair kanılarını aktaran İnce, “Altılı masada bir uzlaşma görmüyorum. Ali Babacan, ‘Ergenekon ve Balyozu yine yargılayacağız’ dedi. Bir gün sonra Kılıçdaroğlu, merhum Ali Tatar’ın eşine gitti. Birisi kamulaştıracağız diyor, ötekisi yapamazsınız diyor. Mutabakat metni yazdılar, metnin içinde Atatürk geçmiyor. Mesela cemevlerini ibadethane yapacaklar mı yapmayacaklar mı? Biz 45 gün içerisinde yapacağız. Endişemiz yok bizim. Demokrasi ismine yapacağız. Mesela eğitimi ne yapacaksınız? Cemaatlere, tarikatlara bırakacaklar mı bırakmayacaklar mı? Tarikatlara bırakmayacağız derseler Temel Karamollaoğlu kızar. Şunu dersek Ali Babacan kızar, bunu dersek Kılıçdaroğlu kızar. Bu türlü uzlaşma olur mu? Seçimi de kazandın diyelim, ülkeyi nasıl yöneteceksin? Problemler orada duruyor” dedi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*