Karbon ayak izi hesaplama portalı geliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından düzenlenen Eskişehir Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) geçen ay firmalara yönelik anketinden çıkan “her dört şirketten sırf birinin karbon ayak izi hesabı yapabildiği” sonucuna atıfta bulunarak TOBB’un bu mevzuda bir portal açacağını duyurdu.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında “Geleceği şekillendiren en esas husus, dijital ve yeşil dönüşüm süreci. Bunlar tüm şirketlerimiz için riskler ve fırsatları beraberinde getiriyor. Yanlışsız kullanırsak bilhassa AB pazarında rakibimiz olan öbür ülkelerin önüne geçebiliriz lakin gerekli dönüşümleri şayet ülkede bizler sağlayamazsak AB ile aramızdaki Gümrük Birliği avantajlarını büsbütün kaybedebiliriz. Araştırmalarda, 2026 yılında büsbütün uygulamaya başlanacak olan sonda karbon uygulamasından Çin ve Rusya’nın akabinde Türkiye, dünyadaki üçüncü etkilenecek ülke olarak ortaya çıkıyor. Hudutta karbon vergisinden ötürü en dezavantajı pozisyondayız. Bilhassa alüminyum, çimento, demir çelik bölümlerinde bu tesirin daha fazla görüleceği de bekleniyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, birden fazla firmada karbonsuzlaşma siyasetinin bulunmadığını, hidrokarbon kullanımı yaygın olanlarda ise mevcut güç kaynaklarını değiştirme istikametinde plana rastlanmadığını lisana getirerek “Bunların hepsi bizim için tehdit. Firmalarımızın büyük çoğunluğunun Yeşil Mutabakat ve hudutta karbon düzenlemesi hakkında bilgisinin çok hudutlu olduğu görülüyor. Emisyon Ticaret Sistemi hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmadıkları ve hatta bunun Türkiye’de uygulanacağından kuşku duyuyorlar. Türk iş dünyasının karbon ayak izini hesaplayabilecekleri bir portalı yakın vakitte kullanıma açacağız” diye de ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*