İstanbul’da 7 katlı binanın dışına müsaadesiz asansör yaptı

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesine bağlı Kumburgaz Yenimahalle Mahallesi’nde bir vatandaş, evine bina sakinlerinin itirazlarına aldırış etmeden asansör yaptırdı.

Almanya’da oturan ve 7 katlı apartmandaki meskenlerini yazlık olarak kullanan giriş kattaki daire sakinleri, meskenlerine döndüklerinde gördükleri karşısında şaşkına döndü.

Engelli rampasını kapattı

Komşularının yaptığı asansör, giriş kattaki ailenin ferdi olan engelli vatandaşın evine girebilmesi için yapılan engelli rampasını kapatmıştı.


Vatandaşlar engelliye yardım etti

Sokak sakinleri tarafından dairesine götürülen engelli vatandaş, meskenden birilerinin yardımı olmadan çıkamadığı için Almanya’da ki evine geri dönmek zorunda kaldı.

Asansör yıkıldı

Bina sakinleri ve sokakta oturan vatandaşların şikayeti üzerine, Büyükçekmece Belediyesi tarafından izinsiz yapılan asansör yıkılarak engelli rampası tekrar açıldı.

Asansörün yıkımı kutlandı

Daire sahibi ve sokak sakinleri asansörün yıkılmasını müzik eşliğinde oynayarak kutladı.

“Ağlayarak tekrar oğlumu Almanya’ya gönderdim”

Binanın taban katında bulunan dairenin sahibi Mahide Acıman, şu tabirleri kullanarak açıklama yaptı:

“Burası benim 32 yıllık konutum. Benim engelli çocuğum var. Burası çok berbat bir yerdi. Ben burayı tamir ederek oğlumun meskene girebileceği bir yol yaptım. 32 yıldır da orası oğlumun konuta girdiği yoldu, bu asansörü görünce şok olduk.

Almanya’dan oğlumu getirmiştim lakin engelli rampası kapandığı için konuta giremedi ve ağlayarak tekrar oğlumu Almanya’ya gönderdim. Mahalleliden Allah razı olsun, hepsi bana çok takviye oldu.

Daha evvel de tıpkı şahıs çatıyı yaparken konutuma kor düştüğü için meskenim yanmıştı. Dairemi tekrar yaptırdım. Bu sefer de asansörü koyarak oğluma mahzur oldu, asansörü görünce şok olduk.


“Asansörü yapan şahıs, bana kimse bir şey yapamaz diyor”

Sürekli şikayet ediyorduk belediyeden de bana daima burayı yıkacağız diyorlardı. Ben de oğlumu getirdim yıkılır diye ancak oğlum meskene giremedi. Oğlumun arkadaşları meskene girebilmesi için yardımcı oldular. Daha sonra geri çıkarıp Almanya’ya gönderdik.

Bu asansörü yapan şahıs, bana kimse bir şey yapamaz diyor. Hem konutumu yaktı hem de oğlumun meskene girmesine mani oldu. Herkese çok teşekkür ederim. Sizler olmasaydınız ben bu asansörü buradan kaldıramazdım.


“Oğlum evine giremedi, geri gitti”

Dün oğlumla konuştum, bana ‘Asansör ne vakit yıkılıyor? Ben Eylül’de döneceğim’ dedi. Ben birazdan yıkıldıktan sonra da manzarasını çekip oğluma göndereceğim.

Ben olağanda Almanya’da yaşıyorum fakat emekli olduğum için artık çoğunlukla burada kalıyorum. Oğlum da iki yıldır rahatsızlığından ötürü gelemiyordu. Bu sene geldi evine giremedi geri gitti.”


“Hayatımızı kararttılar”

İHA’nın haberine nazaran; oğlu için yapılan engelli rampasının kapatılması ile ilgili konuşan baba Doğan Acıman, “Ben burayı engelli oğlum için almıştım. 32 yıldır benim oğlum yazları buraya gelir, tatilini yapar giderdi lakin bu sene geldik hayatımızı kararttılar. Bana kimse karışamaz diyor.

Bu bina yapılırken ruhsatında asansör yapılamaz diye bir husus yazıyor zati lakin adam dinlemiyor. Bana kimse karışamaz, ben istediğimi yaparım diyor. Burayı yıkamazsınız dedi bize. Balkonumuzun içine kadar demir döşemiş.” dedi


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*