İran Cumhurbaşkanı: ABD, İran’a yönelik siyasetlerinin başarısız olduğunu itiraf etti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tahran’da vatandaşların da katıldığı bir toplantıda, “Amerikalıların, İran’a uyguladığı siyasetlerinin başarısızlığa uğradığını itiraf ettiklerini” ileri sürdü.

İbrahim Reisi, bu durumun İran’ın zafer ve ilerleme yolunda gittiğini ortaya koyduğunu savunarak, “Şimdi de bizi yaptırımlarla kısıtlamak istiyorlar lakin ambargolar bizi kısıtlayabilmiş midir?” dedi.

Reisi, yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyleyerek, “Amerikalılara şaşırıyorum. Bir taraftan müzakere iletisi gönderirken, öbür yandan yaptırım listesine yenilerini ekliyorlar” tabirlerini kullandı.

Reisi ayrıyeten, “İran’ın ABD’ye güvenmemesi konusuna dünyanın hak vermesi gerektiğini” söz ederek, “Zira bu ülke taahhütlerine bağlı değildir” diye konuştu.

ABD, İRAN’I YAPTIRIMLA TEHDİT ETMİŞTİ

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin açıklamaları, Washington‘un, İran’ın nükleer faaliyetleri konusundaki Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı’nı (KOEP) tekrar canlandırma müzakerelerinin başarısız olması halinde Tahran’ı daha fazla yaptırımla tehdit etmesinin akabinde geldi.

ABD Hazine Bakanlığı, İran’ın petrokimya eserlerinin ihracatında rol oynayan iki şirketin Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) paravan şirketlerine yaptırım uyguladığını açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisinden (OFAC) dün yapılan açıklamada “OFAC, yurt dışında İran petrokimya eserlerinin satışına aracılık eden yaptırım listesindeki Triliance Petrokimya ve İran Petrokimya Ticaret Şirketini destekleyen İran petrokimya üreticilerinden oluşan şirketler ağının yanı sıra bunların Çin ile BAE’deki paravan şirketlerine yaptırım uyguladı” sözü kullanılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*