İngiltere’de yeni bir dev nilüfer çeşidi 177 yıl sonra keşfedildi

İngiltere’de Kraliyet Botanik Bahçeleri arşivine yanlış kaydedilen dev nilüferin öteki bir çeşit olduğu 177 yıl sonra bilim insanları tarafından keşfedildi.

Yapılan ayrıntılı bilimsel çalışma, öteki bir nilüfer olarak kaydedilen bitkinin yeni bir çeşit olduğunu ortaya koydu. İsmini yetiştiği tek yerden, Amazon ırmak sistemine dahil bir su havzasının bulunduğu Bolivya’dan alan Victoria boliviana, 3 metreyi aşan yapraklarıyla dünyanın en büyük nilüferi rekorunu elinde tutuyor.

Dünyanın önde gelen nilüfer uzmanlarından Carlos Magdalena, bu bitkinin uzun müddettir bilinen öteki iki dev nilüfer çeşidi olan Victoria amazonica ve Victoria cruziana’dan farklı olduğunu düşünüyordu.

‘BİTKİNİN HER BİR MODÜLÜ BÜSBÜTÜN FARKLI’

Bolivya Ulusal Herbaryumu, Santa Cruz Botanik Bahçeleri ve La Rinconada Botanik Bahçesi’nden bilim insanlarıyla çalışarak kimi tohumlar toplayan ve onları Kew’e getiren Magdalena BBC News’e, “Bu, onu tam olarak tıpkı şartlar altında, öteki iki tıpla yan yana büyütebileceğimiz manasına geliyordu. Bunu yaptığımızda, bitkinin her bir kesiminin büsbütün farklı olduğunu çok net bir halde görebildik” diyor.

Carlos ile birlikte çalışan botanik illüstratör Lucy Smith ise gece ve gündüz gözlemleyerek üç cinsin de detaylı bilimsel çizimlerini yaptı. Zira nilüfer çiçekleri yalnızca karanlıkta çıkıyor.

Smith, “Bir illüstratör olarak gördüğüm farklılıkları vurgulayabildim. Bu farklılıklar, onları çizerken zihnimde daha da güçlendiler ve cinsleri birbirinden ayırmanın yeni yollarını buldum. Tahminen önyargılıyım, lakin yeni cinsin dünyanın en hoş çiçeklerinden birine sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kew’deki Nilüfer Meskeni, koleksiyonları sergilemek için 1852’de inşa edildi. 1800’lerde keşfedilen dev nilüferler bir tabiat mükemmeliydi ve bu cinse Kraliçe Victoria’nın ismi verildi. Fakat yeni keşif, nilüferlerin hâlâ birtakım sürprizleri olduğunu gösteriyor.

Kew’deki botanik bahçesinden Dr. Alex Monro, “Üç tıbbın hiçbiri çok güzel çalışılmış değil. Hâlâ popülasyonları ve büyüklüklerinin ne kadar değişebildiğini bilmiyoruz” diyor, tozlaşma biyolojisi ve cinsin dağılışı hakkında pek çok bilinmeyen olduğunu vurguluyor. (BBC Türkçe)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*