Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ‘Altı ay’ hayali çöktü

Göreve geldiği günden bu yana telaffuzları ile daima gündemde olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin altı aylık tezi de çöktü. 

2 Aralık 2021’de Lütfi Elvan’ın yerine vazifeye gelen Nebati, 27 Aralık’ta katıldığı bir televizyon programında yeni ekonomik paketleri anlatırken, “Hani daima hayal edersiniz ya, şöyle, ‘Bir uyusam da altı ay sonra uyansam’ diye. Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın Türkiye’de. Çok farklı noktalara gideceğiz” dedi.

Nebati’nin konuşmasının üzerinden bugün prestijiyle tam altı ay geçmiş oldu. Ortadan geçen altı ayda dolar 11.43 liradan 17.40’lara kadar çıktı. Enflasyon yüzde 27.47’den yüzde 73.50’ye geldi. Türkiye’nin beş yıllık risk primi ise (CDS) 14 yılın rekorunu kırarak 550 baz puandan 850’ye kadar çıktı.

Nebati’nin konuştuğu gün İstanbul’da 11.62 liradan satılan bir litre akaryakıt, ortadan geçen altı ayda yüzde 134’lük artışla 26.27 liraya ulaştı. Nebati, bu müddet içerisinde kur muhafazalı mevduat (KKM), YUVAM hesabı ve gelir endeksli senet (GES) üzere birçok uygulama hayata geçirse de son söylemlerinde 2022’yi kaybettiğini itiraf ederek enflasyonun gelecek yıl düşüşe geçeceğini söyledi.

HAZİNEYE YÜKÜ ÇOK

Geçen altı ayını kıymetlendiren Prof. Dr. Cem Başlevent, görülen ekonomik göstergelerdeki bozulmanın dışında, Nebati ile birlikte hayata geçirilen uygulamaların hazineye bıraktığı yüklere değindi. Başlevent şunları anlattı: “Tahminlere nazaran bugün prestijiyle kimse KKM’ye geçmese bile Hazineye 200 milyar liralık yük bıraktığı görülüyor. Bu altı ayda her şeyin o kadar kolay olmadığını gördüler. Hem yatırımcının hem şirketlerin hem hane halkının iktisada olan inancını kaybettiler ki aslında ‘tüketici inanç endeksi’ 20 yılın en düşük kıymetini gördü. Bu altı ay içinde Sayın Bakan’ın koltuğundan da kuşku etmeye başladı beşerler. Bir gece yarısı sürpriz bir karar yayınlanabilir Resmi Gazete’de”. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*