Hamam böceği 300 yıl sonra mumyalaşmış halde bulundu

Böceğin seyahatinin, 1743’te Fransa La Rochelle’den Batı Afrika’daki Gine’ye giden bir Fransız köle ticaret gemisinde başladığı düşünülüyor.

Tahminlere nazaran, mürettebat daha sonra, bugün Haiti olan Karayip denizindeki adadan Fransa’ya giden diğer bir gemiye bindi ve defteri yanına aldı. Gemi, daha sonra İngiliz korsanlar tarafından ele geçirildi ve Plymouth’a gönderildi.

Aralarında teslim edilmemiş mektuplar, seyir defterleri, gemi kağıtları ve 1652 ile 1817 yılları ortasındaki 14 savaşta el konulan 35 bin gemiden toplanan evrakların dijital arşive aktarılma projesi sırasında böceği bulan Finnegan, “Kitabı açtım ve bu büyük böceği gördüm. Bu gemilerin dokümanları muhtemelen 18’inci yüzyılın ortalarından beri açılmamış” dedi.

ARAŞTIRMA YAPMAK İSTEYEN BİLİM İNSANLARININ ERİŞİMİNE AÇILDI

Böceğin bulunmasının akabinde entomologlara danışıldı, böceğin gemi hamamböceği olarak da bilindiği, Afrika’dan köle ticareti yoluyla Amerika’ya geldiği, Birleşik Krallık’ta yaygın olarak görülmeyen ‘Periplaneta americana’ örneği olduğunu belirlendi. Neredeyse 300 yıl öncesinden gelen böceğe kısaca ‘Peri’ ismi verildi.

Peri, defter kapandığında meydana gelen ‘mikro iklim’ sayesinde mumyalaştığı için bugüne kadar bozulmadan gelebildi. Cinsiyetinin erkek olduğu anlaşıldı.

Araştırma yapmak isteyen bilim insanlarının erişimine açık olmakla birlikte Peri artık Britanya Ulusal Arşivi’nin bir kesimi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*