Gerçek Kesim İtimat Endeksi açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından temmuz ayına ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İtimat Endeksi açıklandı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat endüstrinde faaliyet gösteren 1.733 iş yerinin karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna nazaran, RKGE temmuzda bir evvelki aya kıyasla 2,7 puan azalarak 103,7 düzeyinde gerçekleşti. Tıpkı periyotta mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim itimat endeksi (RKGE-MA) ise 2,1 puan düşüşle 102,5’e geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, mevcut mamul mal stokuna ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında, mevcut toplam sipariş ölçüsü, gelecek üç aydaki toplam istihdam, gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsü, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat ve son üç aydaki toplam sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi ise azalış tarafında etkiledi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyir bir evvelki aya nazaran zayıflarken, ihracat sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyir ise bir evvelki aya nazaran güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmeler bir evvelki aya nazaran güçlenirken, mevcut mamul mal stokları düzeyinin mevsim normallerinin üstünde olduğu istikametindeki değerlendirmeler ise bir evvelki aya nazaran zayıfladı.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş ölçüsü ve iç piyasa sipariş ölçüsünde bir evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış taraflı beklentiler de zayıfladı.

ÜFE beklentisi yüzde 85,5’e yükseldi

Ortalama ünite maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış istikametli beklentiler de azaldı.

Gelecek on iki aylık devir sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 4,6 puan artarak yüzde 85,5 düzeyinde gerçekleşti.

Temmuz ayında, ankete katılan işyerlerinin yüzde 51,1‘i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 13,1‘i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en değerli faktör olduğunu kaydetti, onu sırasıyla hammaddeekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, işgücü yetersizliği ve öbür faktörler izledi.

Son üç aydaki rekabet gücüne ait gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ait olarak bir evvelki periyotta azalış bildirenler lehine olan seyir güçlendi. Avrupa Birliği içindeki piyasalardaki rekabet gücüne ait artış istikametindeki seyir azalış bildirenler lehine döndü, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ait azalış bildirenler lehine olan seyir güçlendi.

İçinde bulunduğu sanayi kısmındaki genel gidişat konusunda, bir evvelki aya kıyasla daha optimist olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 5,9’a, daha karamsar olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 27,7‘ye yükselirken, birebir kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 66,4‘e geriledi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*