Geleceğin sinemacıları birinci adımlarını attı

Sinema öğrencilerinin nitelikli kısa sinemalar yapabilmeleri için gerekli maddi ve tıpkı imkânları yaratabilmek ismine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü takviyesi ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) danışmanlığı ve iş birliğiyle 19. sefer düzenlenen Geleceğin Sineması Yarışması’nda kazanan isimler ödül merasimiyle açıklandı.

19. Geleceğin Sineması Yarışı ile gençlerin hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü söyleyen TÜRSAK Vakfı İdare Heyeti Lideri Cemal Okan, Geleceğin Sineması yarışının vakfın en kıymetli projeleri ortasında olduğunu belirtti. 19 yıldır devam eden müsabaka hakkında Okan, “Bu müsabakayla birlikte öğrencilerimizin senaryolarını sinemaya dönüştürmelerinde onlara takviye olmanın memnunluğunu yaşıyor, sinema dalımıza deneyimli ve bilgili gençler yetiştirmekten gurur duyuyoruz” dedi.

EN DÜZGÜN KISA SİNEMA “ESKİSİNDEN DAHA KİRLİ”

Yarışmada finale kalmaya hak kazanan 10 isim ortasından kazanan üç isim, Direktör Özer Feyzioğlu başkanlığında; Direktör Bora Oyacı, Oyuncu Burcu Kara, Doç.Dr. Nagihan Çakar, ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat’ın yer aldığı ana heyet tarafından belirlendi. Ana heyetin değerlendirmesi sonucunda 19. Geleceğin Sineması Yarışması’nın birincisi “Eskisinden Daha Kirli” sinemasıyla Fazilet Sönmez oldu. “Ama Görüyorum” sineması ile Talha Furkan Yılmaz ikinci olurken müsabakanın üçüncüsü, “Kod Bozumu On Üç” sineması ile Ender Kağan Kocakaya oldu.

GENÇ SİNEMACILARLA KOL KOLA

Geleceğin Sineması’nda hayata geçen sinemalar, bugüne dek Türkiye ve dünyanın çeşitli şenliklerinde gösterildi, dereceye girdi ve pek çok mükafata layık görüldü. Bu sene de finale kalan 20 eser ortasından dayanağa hak kazanan 10 projeye TÜRSAK tarafından 10 bin TL maddi takviye ve danışmanlık dayanağı verildi. Genç sinema öğrencileri bu takviyeler sayesinde meslekleri ismine değerli bir adım atmış oldular.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*