Gazeteci Bildircin’e ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan ceza

BirGün muhabiri Mustafa Mert Bildircin’in 13 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan, ‘Karanlık Sarmalı” başlıklı haber nedeniyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Bildircin’i ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

‘HİÇBİR HAKARET UNSURU İÇERMİYOR’

Haberde, Türkiye’deki cemaat ve tarikatların devlet kadrolarındaki örgütlenme ağının ortaya konulduğunu belirten Bildircin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içerdiği iddia edilen haberde, Erdoğan’ın ismi yalnızca, ‘AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan…’ cümlesinde geçiyor” dedi.

Cemaat ve tarikatların yanı sıra iktidara yakın derneklerin de haberde yer aldığını ifade eden Bildircin, “TÜGVA’ya da ayrı bir parantez açılan haberde, vakfın eğitim alanında giderek artan ağırlığı anlatılıyor. Öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği faaliyetler sıralanıyor. Tamamen açık kaynaklardan derlenen bilgiler ile yazılan haber, hiçbir hakaret unsuru içermiyor” diye konuştu.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şubesi de Mustafa Mert Bildircin’e verilen cezanın ardından basın özgürlüğüne vurgu yapan bir açıklama yayımladı. Derneğin açıklamasında, Türkiye’de gazetecilere sunulan tek şeyin, “Cezalandırma politikaları” olduğu kaydedilerek, “Bu karanlığı gazetecilik mücadelemizle aşacağız” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir