FED Başkanı Konuştu: Bitcoin Fiyatı 2023 Zirvesini Yaptı!

Kripto para piyasası için önemli bir gelişme olarak Bitcoin (BTC) 2023 yılı için yeni bir zirve yaparak 40.000 dolarlık kilometre taşına yaklaştı. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin fiyatı, 761 milyar dolarlık etkileyici piyasa değeriyle %1,9’luk bir artışı yansıtarak 38.919 dolardan işlem görüyor.

FED, faiz artışı hakkında sinyal verdi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yakın zamanda gelecekte faiz artırımına gidilmeyeceğini belirtmesi kripto para piyasasında olumlu dalgalanmalara yol açtı. Powell’ın açıklaması, ABD’deki güçlü ekonomik veriler ve yavaşlayan enflasyon zemininde geldi ve Bitcoin’in 40.000 doların üzerine çıkması için açık bir yol sağladı. Bir Matrixport raporuna göre, analistler iyimser ve bazıları Nisan 2024’teki bir sonraki Bitcoin yarılanmasından önce 60.000 dolara potansiyel bir yükseliş öngörüyor.

On-chain veri sağlayıcısı Santiment, Bitcoin’in Powell’ın açıklamasına güçlü bir tepki verdiğini ve neredeyse 39.000 dolar seviyesine ulaştığını bildirdi. Altcoinler yerine Bitcoin’e odaklanılması, piyasada hakim olan korku duygusuna işaret ediyor ki bu da genellikle sürekli fiyat artışlarıyla ilişkilendirilen bir unsur. Altcoin projeleri, yine de, BTC’nin yükselişi ile ivme kazanmakta. Yani Bitcoin fiyatı için görülen yükseliş, altcoin’lerde de yükselişe işaret ediyor.

Yatırımcılar, Bitcoin’e yöneliyor

Mevcut makroekonomik senaryonun ortasında, Robert Kiyosaki gibi önemli yatırımcılar diğerlerine 2024’te yaklaşan durgunluğa karşı bir koruma olarak Bitcoin biriktirmelerini tavsiye ediyor. Bazı piyasa analistleri de 2024’ün ilk yarısında faiz oranlarının düşürüleceğini tahmin ediyor. Ancak Powell, Cuma günü yaptığı konuşmada, erken sonuçlara ve spekülasyonlara karşı uyarıda bulunarak, Fed’in gerektiğinde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazır olduğunu belirtti.

Bitcoin fiyatı ivme artışı yaşadı

Uyarılara rağmen Bitcoin için ivme artmaya devam ediyor. Glassnode verilerine göre, 17 Kasım’dan bu yana borsalardan 1,4 milyar dolar değerinde 37.000’den fazla BTC’nin çekilmesi, yatırımcıların coinlerini doğrudan saklamayı tercih etme eğilimine işaret ediyor. Bu değişim, güçlü talebi ve azalan satış tarafı baskısını yansıtan uzun vadeli bir tutma stratejisinin tercih edildiğini göstermektedir. Binance’in kısa süre önce suçunu itiraf etmesi de bu eğilimi etkiliyor olabilir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde spot borsa yatırım fonunun (ETF) beklenen lansmanıyla aynı zamana denk geliyor.

Bitcoin’in ivmesi artarken, FED Başkanı Chris Waller’ın ekonomik yavaşlamaya işaret eden son açıklamaları Bitcoin’e yönelik olumlu havaya daha da katkıda bulunuyor. Kripto para piyasası, yatırımcıların küresel ekonomideki gelişmeleri ve merkez bankası politikalarını yakından takip etmesiyle dinamik kalmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx