En büyük 5 altın firmasından biri iflas etti

Karakaş Atlantis Değerli Madenler Kuyumculuk AŞ’ye yönelik tasfiye süreci İstanbul 2. İflas Müdürlüğü’nce yürütülüyor. Kolay tasfiye metodu uygulanan şirketten alacaklı olanların 30 gün içinde iflas yönetimine başvurmaları gerekiyor.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran, şimdilerde tasfiye sürecine alınan Karakaş Atlantis’in sahipleri Aydınlı Karakaş ailesiydi. Yaşar Karakaş, şirketin temelini 1968’de attı. Bir mühlet sonra İzmir’e taşınan aile burada işlerini daha da büyüttü. İzmir’de birinci fabrikasını kuran Karakaş Atlantis, Ege Bölgesi’nin de en büyük kuyumcu toptancısı pozisyonuna geldi. Karakaş, Atlantis markası ile Türkiye genelinde çok sayıda mağaza açmış ve bayilik vermişti.

ATLANTİS MARKASI İLE MAĞAZALAR AÇTI

2005 yılında Gaziemir’deki yeni fabrikasına geçen Karakaş, Atlantis markası ile de mağazalaşma yoluna gitti. Karakaş, 2013 yılında ise borsaya açıldı. 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası’nda kurulan şirketin sermayesi 67 milyon 500 bin lira olarak kayıtlara girdi.

 Kâmil Karakaş

SAHİBİ TUTUKLANDI

Borsa İstanbul’da payları süreç gördüğü süreçte Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesine giren Karakaş için sonun başlangıcı ise 15 Temmuz darbe teşebbüsü oldu. Darbe teşebbüsü sonrası şirket sahiplerinden Kâmil Karakaş, Fetullahçı Terör Örgütü’ne finansal takviye sağladığı münasebeti ile tutuklandı. Karakaş 10 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

BANKALAR KREDİLERİ GERİ ÇAĞIRDI

Kâmil Karakaş, birkaç ay sonra tahliye olsa da şirketteki kan kaybı durmadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) dönemi yapılmayan şirkete kredi kullandıran birçok banka kredilere geri çağırdı. Bir müddet sonra borsada süreç görmesi yasaklanan şirket çok sayıda SPK şikâyeti ile de yüz yüze kaldı.

EN BÜYÜK 5 ALTIN FİRMASINDAN BİRİYDİ

Kan kaybı durdurulamayan şirket iflas etti, tasfiye süreci için iflas yönetimi oluştu. Mevzu ile ilgili görüşleri alınmak için aranan Kâmil Karakaş’a ulaşılamadığı bildirildi.

Şimdilerde tasfiye sürecinde olan Karakaş Atlantis, Türkiye’nin en büyük 5 altın ve kuyumculuk firmasından biriydi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*