Ekvador nerede, hangi kıtada? Ekvador harita pozisyonu

Dünya Ekvador’u konuşuyor…

13 Haziran’dan bu yana ülke genelinde süren protestolar, denetimden çıktı.

Hükümeti protesto kapsamında ulusal grev başlatan bireyler, başşehir Quito’nun merkezi başta olmak üzere birçok bölgede polislerle çatışmaya girdi.

Çoğunluğu yerlilerden oluşan binlerce kişinin Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso’yu protesto ettiği şovlarda çıkan çatışmalarda 4 aksiyoncu öldü, 18’i ağır 100’den fazla gösterici de yaralandı.

Ekvador, öteki ismiyle Ekvador Cumhuriyeti hakkındaki bilgiler de olayların ardından merak konusu oldu. Ekvador nerede ve hangi kıtada merak ediliyor.

Ekvador nerede

Güney Amerika kıtasının kuzeybatı kıyısında, ekvator çizgisi üzerinde bulunan, kuzeyde Kolombiya, güneyde ve doğuda Peru ile komşu olan Ekvator Cumhuriyeti, batısında Pasifik Okyanusu çevrili.

Anakarasının bin kilometre açığındaki Galapagos Adaları da ülkenin modülü.

Künye

Başkent: Quito

Nüfus: 16 milyon 290 bin 913 (2017 tahmini)

Etnik yapı: Yüzde 71,9 İspanyol-yerli melez, yüzde 7,4 Montubio, yüzde 7 Orta Amerika yerlisi, yüzde 6,1 beyaz, yüzde 4,3 Afrikalı, yüzde 1,9 Afrikalı-beyaz melez, yüzde 1 siyah, binde 4 diğerleri

Yüzölçümü: 283 bin 560 kilometrekare

Dil: İspanyolca (resmi)

Din: Yüzde 84,4 Hristiyan, yüzde 1,2 Yehova Şahidi, yüzde 6,4 diğer

Para Ünitesi: ABD doları

Genel Durum

AA’nın haberine nazaran, Bugün Ekvator Cumhuriyeti’nin bulunduğu bölge, geçmişte Orta Amerikalı çeşitli yerli kümelerin vatanıydı. Bu kümeler 15. yüzyıla gelindiğinde İnka İmparatorluğu çatısı altında bir ortada yaşıyordu.

Bölge 16. yüzyılda İspanyol sömürgeciler tarafından işgal edildi, yerli kümelerin büyük çoğunluğu İspanyollarla yapılan savaşlarda ve taşıdıkları salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Ekvator, 1820 yılında Kolombiya, Venezuela ve Panama’yı içine alan Büyük Kolombiya devletinin çatısı altında bağımsızlığını kazandı, 10 yıl sonra Büyük Kolombiya’nın dağılmasıyla 1830’da hâkim bir devlet haline geldi.

Hem İnka İmparatorluğu hem de sömürge geçmişinin tesiriyle Ekvador nüfusu çoğunlukla melez ırklardan oluşuyor. Etnik yapıda Avrupa, Orta Amerika ve Afrika’nın izleri besbelli.

Ülke, Pasifik kıyılarına paralel uzanan And Dağları ile ikiye ayrılıyor. Ant Dağları’nın batısındaki kıyı bölgesinde verimli ovalarda muz ve kakao üzere Ekvador’un dünya üretiminde birinci sıralarda yer aldığı ihraç eserleri yetiştiriliyor. Ülkenin en büyük kenti Guayaquil bu bölgede bulunuyor.

And Dağları etrafında yüksek doruklar, volkanlar ve platolar yer alıyor. Yerli halkın ağır olarak yaşadığı bölgede patates, mısır, kinoa üzere klasik tarım eserleri yetiştiriliyor. Başşehir Quito bu bölgedeki bir plato üzerine konseyi.

And Dağları’nın doğusunda Amazon Ormanları uzanıyor. Nüfus ve yerleşim ünitelerinin seyrek olduğu bu bölgede ülkenin en büyük petrol rezervleri bulunuyor.

Ekvador, dünyanın ekolojik bakımdan en varlıklı ülkelerinden biri. Pasifik Okyanusu’ndaki Galapagos Adaları da dünyada en fazla bitki ve hayvan cinsini içeren bölgelerin başında yer alıyor. Ekvador, biyolojik bakımdan “mega-çeşitliliğin” görüldüğü 17 dünya ülkesi ortasında.

Ekvador anayasasında 2008 yılında yapılan değişiklikle, Tabiat Hakkı yahut eko-sistem hakkı dünyada birinci kere ihlali yasal yaptırıma tabi bir hak haline geldi.

Ekonomi

Ekvador iktisadı büyük ölçüde petrol ve tarım eserleri ihracatına dayalı. Ülke, orta gelir kümesinde yer alıyor.

1999-2000 devrinde yaşadığı bankacılık krizinin akabinde büyük ekonomik daralma yaşayan Ekvador’da gayrı safi yurt içi hasıla, bir yılda yüzde 5,3 oranında azaldı. Kongre, 2000 yılında krizden çıkış için aldığı önlemler kapsamında ABD dolarını resmi para ünitesi kabul etti. Sonraki yıllarda petrol fiyatlarının yüksek seyretmesi ve memleketler arası likidite bolluğu sayesinde istikrarlı bir ekonomik büyüme kaydedildi. Son yıllarda petrol fiyatlarındaki düşük seyir nedeniyle yine sakinlik eğilimleri gözlenmeye başladı.

Siyasi Durum

1970’li yıllar boyunca askeri hükümetlerle yönetilen Ekvador’da 1979’da yapılan seçimlerle demokrasiye geçildi. Jose Maria Velasco, seçimlerde aldığı 1 milyondan fazla oyla iktidara geldi. Valesco, Ekvador tarihinde en büyük halk takviyesiyle iktidara gelen siyasetçi oldu. İki yıl iktidarda kalan Valesco, özel uçağının Peru hududunda kaza yapması sonucu hayatını kaybetti. Valesco’nun radikal ıslahat programı nedeniyle suikaste uğradığı sav edildi.

Sonraki yıllarda yerli nüfusun siyaset sahnesinde kendine yer açma uğraşı, ülkedeki siyasi kırılganlığı arttıran bir faktör oldu. Yerli topluluklar, üst üste hükümetlerin yerli hakları, toprak ıslahatı, işsizlik, toplumsal hizmetler ve toprağa bağlı sömürüsü konusunda vaat edilen adımları atmamasına gösterdikleri reaksiyon nedeniyle siyasi güçlerini tıpkı toprak sahipleri ve radikal sol hareketler üzere devlet liderinin temsil ettiği merkezi hükümetin gücünü kırmaya odaklı bir siyaset izledi. Bu durum, ülkede devlet liderinin, öteki erklere nazaran tesirinin kırılması sonucunu doğurdu.

Devlet Lideri Rafael Correra, 2006 yılında iktidara gelmesinin akabinde 2008 yılında ülkenin milletlerarası borçlarını “gayrimeşru” ilan etti. Correra, borçların kamu kaynaklarını kendi menfaatine kullanan yolsuzluğa bulaşmış hükümetler tarafından alındığını öne sürerek, 3 milyar dolar kıymetindeki borçlanma tahvillerinin karşılığını ödemeyeceğini açıkladı.

Sosyalist ekonomik siyasetler izleyen Correra, ülkedeki kronik işsizliği ve yoksulluğu azaltmayı başardı. Ekvador’u 2009 yılında Venezuela önderi Hugo Chavez’in öncülük ettiği Amerika ülkelerinin Bolivarcı İttifakına üye yapan Correra 2016 yılına kadar misyon yaptı.

Ülke hala 2017 Nisan’ında yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Lenin Moreno liderliğindeki hükümet tarafından yönetiliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*