Daralan beyaz eşyacılar ÖTV’nin kaldırılmasını istiyor

Pandemi devrinde öne çıkan beyaz eşya dalı yüksek enflasyon, vatandaşın düşen alım gücü ve ekonomik krizin tesiri ile yılın birinci 6 ayında yüzde 8 daraldı. İhracatta ise yalnızca yüzde 1’lik artış kaydedilebilen kesim, yıl sonunda iç pazarda daralma, ihracatta ise 2021 sayılarına ulaşılmasını bekliyor.

Sektörün tekrar hareketlenebilmesi için ÖTV’nin kaldırılmasını isteyen bölüm temsilcileri, ödeme gücünü kaybeden tüketici için 9 olan taksit sayısının ise 16-18 bandına çekilmesini talep etti.

ÖDEME GÜCÜ KRİTİK

Sektördeki gelişmeleri dün düzenlenen toplantıda kıymetlendiren Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Lideri Can Dinçer, “Tüketicilerin gereksinimlerini karşılamalarını desteklemek üzere, kredi kartı taksit sayısının artırılması ve ÖTV’nin kaldırılması üzere adımların yararlı olacağına inanıyoruz. Yüksek enflasyon, satın alma gücünün düşmesi üzere sorunları düşünürsek gelecek devirde yurt içi piyasası ile ilgili tüketicinin aylık ödeyebileceği sayılar çok kritik. Bu bakımdan kredi taksit sayısının artmasının tüketiciler için yararlı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Dolarla alınan hammaddeye karşılık bölümün en kıymetli ihracat pazarının AB ülkeleri olduğuna dikkat çeken Dinçer, paritedeki son gelişmeleri “Bu bizi zorlayacak bir bahis; beyaz eşya bölümünün üzerine ek bir yük daha getiriyor” diye yorumladı.

Satışlar düştü, üretim daraldı

TÜRKBESD bilgilerine bakıldığında 6 ana eser kümesinde iç satışlar ocak-haziranda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 8 düşerek 4.3 milyona indi. İç satış ve ihracattaki düşüş yüzde 2 olurken, 17.1 milyon adet yakalandı. Bölümün üretimi ise yüzde 6’lık gerileme ile 17.5 milyondan 16.5 milyona düştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*