CFTC Yaptırım Listesini Açıkladı: Bu Kripto Şirketleri Var!

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), yaptırım listesini güncelledi. Bu doğrultuda CFTC, kripto ile ilgili hizmetler sunan şirketler de dahil olmak üzere 45 kuruluşu RED listesine ekledi.

CFTC, kripto şirketlerinin de olduğu 45 şirketi RED listesine ekledi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), dün Kayıt Eksikliği Listesi’ne (RED Listesi) 45 kayıtsız yabancı kuruluş daha ekledi. Bu kuruluşlar arasında kripto alanında faaliyet gösteren şirketler de yer alıyor. CFTC, bu konuda bir açıklama yayınladı. Bu açıklamasında, Amerikalıları dolandırıcılıktan korumaya yardımcı olmaya kararlı olduğunun altını çizdi. Ayrıca, konuya ilişkin olarak İcra Direktörü Ian McGinley, şu açıklamayı yaptı:

CFTC yaklaşık 10 yıldır, şüphelenmeyen Amerikalılara telafisi mümkün olmayan mali zarar verme potansiyeline sahip kuruluşları RED Listesinde listeliyor. Bu nedenle, tüm müşterilerimizi işlem yapmadan önce RED Listesini kontrol etmeleri için şiddetle teşvik ediyoruz. Çünkü ABD dışında faaliyet gösteren kayıtsız firmalarla işlem yapmayı seçerlerse çok az korumaya sahip olabilirler veya hiç korumaları olmayabilir.

CFTC, aşağıdaki 45 yeni yabancı kuruluşu RED Listesine ekledi.

Kaynak: CFTC

Komisyon, RED listesini neye göre oluşturuyor?

CFTC, RED Listesi uygulamasını 2015 yılında başlattı. Komisyon, RED Listesine şu ana kadar 240’tan fazla kuruluşu ekledi. Listeye eklemek için CFTC bazı kriterler belirledi. Bu doğrultuda, bir firma, CFTC’nin soruşturma ipuçlarından ve halktan gelen sorulardan CFTC’ye kayıtlı olmadığını ve ikili opsiyonlar, döviz (forex) veya diğer ürünlerin ticareti gibi kayıt gerektiren bir kapasitede hareket ediyor gibi göründüğünde RED Listesine giriyor.

Emtia Borsası Yasası genel olarak türev ürünler sektöründeki aracıların CFTC’ye kaydolmasını gerekiyor. “Aracı”, vadeli işlem, takas veya opsiyon ticareti ile bağlantılı olarak başka bir kişi adına hareket eden bir kişi veya firma demek. Faaliyetlerinin niteliğine bağlı olarak, bir aracı çeşitli mali, açıklama, raporlama ve kayıt tutma gerekliliklerine de tabi olabilir. Bir aracının kayıt gerektirmediği bazı istisnalar veya muafiyetler var. Ancak RED Listesindeki kuruluşlar bir istisna veya muafiyet kriterini karşılamıyor.

CFTC, RED Listesini, diğer düzenleyiciler, tüketici grupları ve sektör katılımcılarına dağıtıyor. Ayrıca, öz düzenleyici kuruluşlar, borsalar ve sektör dernekleri dahil olmak üzere finans sektörü ortaklarına veriyor. Ayrıca, Ulusal Vadeli İşlemler Birliği’nin sağladığı kayıt bilgilerini tamamlıyor. Halk, RED Listede yer alması gereken kuruluşlar için harika bir ipucu kaynağı. CFTC, bu ipuçlarını e-posta aracılığıyla kabul ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir