Binance’deki Bu 3 Altcoin ‘SVB Batışıyla’ Peg’ini Kaybetti!

Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü, birçok altcoin projesini olumsuz etkiledi. Piyasalar paniğe sürüklenirken her şey yine domino etkisiyle sallanıyor. En son veriler, çeşitli stablecoin’lerin sabitini (peg’ini) kaybettiğini gösteriyor. İşte detaylar…

Altcoin projeleri SVB olaylarından etkilendi

Ağır bir satışla uğraşan kripto varlık piyasası, Cumartesi sabahı geniş bir toparlanma kaydetti. Bitcoin ve Ethereum fiyatı sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 4 arttı. Bununla birlikte, Silicon Valley Bank krizi kripto piyasasını rahatsız etmeye devam ederken, en iyi stablecoin’lerden olan USDC, DAI ve USDD ağır bir düşüşe tanık oldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere verilere göre, ikinci en büyük stablecoin olan USD Coin (USDC), dolara sabitlenmiş değerinin geçen gün yüzde 11 oranında düştüğüne tanık oldu.

USDC, yazının yazıldığı sırada ortalama 0,912 dolar fiyatla işlem görüyor. 24 saatlik işlem hacmi, 1 dolarlık sabit değerini kaybettiği için yüzde 321’lik büyük bir artış kaydederek 18.54 milyar dolara ulaştı. USDC’nin ihraççısı Circle, yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’ın altı bankacılık ortağından biri olduğunu belirtti. Ancak, bu bankaları sadece nakit olarak tutulan USDC rezervlerinin yüzde 25’ini yönetmek için kullanıyorlar. Bu arada Circle, Federal Mevduat Sigorta Şirketi’nin (FDIC) SVB alıcılığının kullanıcılarını nasıl etkileyeceği konusunda hala netlik bekliyor.

DAI, USDD de sabitini kaybetti

USDC, yaklaşık 40,9 milyarlık dolaşım arzına sahipken, piyasa değeri 36,4 milyar dolara geriledi. Piyasa şu anda yüksek bir likidite durumuna tanık olduğundan, coinin sabitlenmiş değeri ile mevcut duran değeri arasındaki açık geriliyor. Ancak USDC, son krizin ortasında de-pegging sorunlarıyla karşılaşan tek stablecoin değil. Ethereum tabanlı bir stablecoin olan DAI da durumdan darbe aldı. DAI fiyatı geçen gün içinde yüzde 10 düştü. Basın zamanında ortalama  0,904 dolarlık bir fiyattan işlem görüyor.

DAI, USDC’yi içeren MakerDAO’nun varlıkları tarafından teminat altına alınan algoritmik bir stablecoin’dir.  Dune’dan alınan on-chain veriler, son 24 saatte 563 milyon dolarlık DAI’nin yakıldığını gösteriyor. Toplamda, stablecoin’in piyasa değeri 4,9 milyar dolar. Yatırımcılar USDC’den kaçarken Curve 3pool’un likidite havuzu da darbe aldı. Cumartesi öğleden sonra havuzun USDT payı yüzde 1,5’in altına düştü. Bu haftanın başlarında olması gerektiği gibi USDT, USDC ve DAI arasında eşit olarak bölündü. Halihazırda depeping ile ilgili sorunları yaşamış olan Justin Sun’ın USDD’si de son 24 saatte yaklaşık yüzde 7 düştü. USDD, yazının yazıldığı sırada ortalama 0,92 dolar fiyatla işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir