Avusturya Başbakanı Nehammer’den Türkiye açıklaması

Avusturya Halk Partisi (ÖVP) eski Genel Lideri Sebastian Kurz’un yolsuzluk soruşturması nedeniyle Aralık 2021’de siyaseti bırakmasının akabinde ÖVP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık misyonuna getirilen Nehammer, 40’ıncı İnanılmaz Kongre’de oy birliği ile tekrar parti lideri olarak seçildi.

Nehammer, burada yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşına değinerek ülkesinin tarafsız olduğunu lakin memleketler arası hukukun ihlal edilmesi ve haksızlıklar karşısında geçmişte olduğu üzere bugün de kelam söyleme hakkına sahip olduklarını tabir etti.

Geçen ay Rusya ve Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyaretlere ait tenkitlere de karşılık veren Nehammer, Ukrayna’nın Buça kentinde yaşananları gördükten sonra olası bir ateşkes ya da barış için mümkün olan her şeyin yapılmasının kıymetli olduğunu, bu trajedi karşısında hiçbir şey yapmadan olan biteni seyretmek yerine harekete geçtiğini söyledi.

Nehammer, barış için eforlarının sürdüğünü ve çeşitli görüşmeler yaptıklarını belirterek “Türkiye ile münasebetleri daha yeterli bir düzeye taşıyacağız. Bu bizim için pek çok açıdan çok değerli.” dedi

Ukrayna’dan gelen sığınmacılara yönelik yapılan yardımlara da değinen Nehammer, sistemsiz göçe karşı uğraşlarının savaş öncesinde olduğu üzere süreceğini kelamlarına ekledi.

Bu ortada hakkında açılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle siyaseti bırakan Sebastian Kurz’un da kongreye katılması dikkati çekti.

NEHAMMER’İN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMESİ

Başbakan Nehammer, geçen ay Moskova ziyareti öncesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüşmüştü.

Rus ve Ukrayna heyetleri ortasında İstanbul’da gerçekleştirilen ve “İstanbul Süreci” ismi verilen görüşmelerin “barış için en kıymetli talih olduğunu” her fırsatta lisana getiren Nehammer’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la haziranda İspanya’da gerçekleştirilecek NATO Başkanlar Tepesi kapsamında bir ortaya geleceği duyurulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*