Asırlık kilitlerin birebirini yaptı, her biri servet kıymetinde

Bursa’da düzenlenen el sanatları şenliğinde stant açan kilit ustası standını ziyaret edenlere yaptığı yüzlerce çeşit her biri servet pahasında kilidi tanıyor.

Çocukluk yıllarında, bakır ustası babasının atölyesinde yardım hedefli çalıştığı sıralarda bir konağın kapı kilidinin motiflerinden etkilenerek, kilitlere merak saran Mehmet Yuğuran, kilit yapmayı öğrendi.

Asırlık kilitlere meraklı olan usta yüzlerce yıllık kilitlerin birebir birebirini yapıyor. Türkiye’de bu şekil kilit yapan sayılı ustalardan olan Yuğuran, yaptığı her biri asırlık yüzlerce çeşit kilidi merak eden herkese kıssasıyla birlikte anlatıyor.

Bu işi 40 yıldır yaptığını söz eden Mehmet Yuğuran,

“Ben Osmanlı’dan günümüze gelen kilitleri tekrar hayat geçirmeye çalışıyorum. Tarihi kilitlerin birebir aynılarını yapıyorum. Bu işi yapan usta Türkiye’de bir elin parmağını geçecek kadar kalmadı.

Osmanlı kilitçiliği son demlerini yaşayan bir sanat, bizim yüzlerce çeşit kilitlerimiz var istenilen her kilidin birebirini yapabilirim. Yapmış olduğum bu kilitleri tarihi meskenlerini restore edenler tercih ediyor.

Bu vakte kadar bin lira ile 40 bin lira ortasında değişen fiyatlarda tarihi kilit yaptım. Bu kilitleri koleksiyon yapmak için alanlarda oluyor” dedi. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*