AÖL imtihanları yüz yüze mi online mı yapılacak? MEB’den imtihanlarla ilgili kritik değişiklik!

Çalışan ve örgün eğitime devam edemeyen öğrenciler, Açık Öğretim Liselerine ağır ilgi gösteriyor. Yaklaşık 1.5 milyon adayın kayıtlı olduğu programla ilgili Ulusal Eğitim Bakanlığı kıymetli çalışmalar yürütüyor. Daha evvel 2021-2022 eğitim öğretim yılında imtihanların, ehliyet imtihanlarında olduğu üzere e-Sınav salonlarında gerçekleştirileceği bilgisi paylaşılmıştı. Daha sonrasında salgın sebebiyle imtihanlar online olarak internet üzerinden gerçekleştirildi. MEB’in yayınladığı imtihan uygulama takvimine nazaran 3. devir imtihanları e- imtihan halinde yapılacaktı. Ama yapılan son düzenlemeyle imtihanlarla ilgili yapılan değişiklik duyuruldu. Pekala AÖL 3. devir imtihanları nasıl yapılacak? İşte MEB’in hususla ilgili yaptığı açıklama…

AÖL İmtihanları Nasıl Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, 3. periyot imtihan takvimini öğrencilerle paylaştı. Bakanlıktan yapılan duyuruda imtihanların 20 Temmuz tarihinde başlayacağı ve 29 Temmuz’a kadar süreceği duyuruldu. Bakanlık yaptığı değişiklik ile imtihanların online olarak internet üzerinden yapılması kararını aldı. Açık Lise öğrencileri belirtilen tarihlerde AÖK üzerinden sisteme giriş yaparak imtihanlarını başlatacak.

AÖL Online İmtihanlarda Kaç Soru Sorulacak?

Öncelikle Açık lise imtihanlarında adayların geçtikleri sorulara tekrar dönüş yapamayacaklarını hatırlatalım. Sistem üzerinde geçilen soru, cevaplanmadığı takdirde boş bırakılmış olarak kabul edilecek. Öğrencilere kayıt periyodunda seçtikleri ders sayısı kadar imtihan yapılacak. Adaylara imtihan ekranında 20 soru yöneltilirken bu soruların yanıtlanması için 25 dakika imtihan mühleti verilecek.

Açık Lise İmtihanlarında Ders Geçme Notu Kaç?

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Lise imtihan kıymetlendirme süreçlerinde yanlış cevaplanan sorular yanlışsız cevapları etkilemiyor. Adayların imtihan ekranında hakikat yanıtladıkları her sorunun puan olarak karşılığı 5 (beş) olarak belirlendi. 20 soru üzerinden en az 9 soruya hakikat karşılık veren Açık Öğretim Lisesi öğrencisi dersi muvaffakiyetle tamamlamış sayılacak. Bakanlık 2021-2022 eğitim öğretim yılında ders geçme notunu 45 olarak belirledi.

Kayıt Yaptıracaklar İçin Son 4 Gün

Açık Lise imtihanlarına katılacak öğrencilerin kayıt yenileme süreci yapması gerekmektedir. Kayıtlar imtihan fiyatının yatırılması ile gerçekleştirilir. MEB’den yapılan açıklamada öğrencilerin ders atamalarının otomatik olarak yenileceği duyuruldu. Yani adayların ek olarak ders seçimi yapmasına gerek yoktur. AÖL kayıt yenileme fiyatı 2021-2022 eğitim öğretim yılında 50 TL olarak belirlenmiştir. İmtihan fiyatları MEB’in ödeme sistemi üzerinden banka yahut kredi kartıyla ödenebilir.

AÖL Mezuniyet Kuralları Nelerdir?İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*