Ampute Futbol Dünya Kupası’nda kümeler muhakkak oluyor

Ampute Futbol Dünya Kupası’nda kümeler muhakkak oluyor. 30 Eylül – 9 Ekim tarihleri ortasında İstanbul’un konut sahipliği yapacağı Ampute Futbol Dünya Kupası öncesinde kümelerin ve maçların aşikâr olacağı kura çekimi 30 Temmuz 2022 tarihinde, Saat 10.00’da Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesislerinde yapılacak.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) ve Dünya Ampute Futbol Federasyonu (WAFF) iş birliğinde düzenlenecek Turnuvaya Asya Kıtasından Japonya, Özbekistan, İran, Endonezya, Irak; Afrika’dan Angola, Liberya, Tanzanya, Fas; Kuzey ve Orta Amerika’dan, Haiti, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika; Avrupa’dan ise Türkiye, Polonya, İngiltere, İspanya, İtalya, İrlanda, Fransa ve Almanya olmak üzere 24 ülke katılıyor. İştirakçiler daha evvelki karşılaşmalarda almış oldukları başarılara nazaran kümelere ayrılarak kuraya katılacaklar. Kura sonucunda 6 kümede düzenlenecek karşılaşmalar kapsamında toplamda 80 maç yapılacak. Son 16’ya kalan grupların eleme yordamı yapacağı maçların akabinde 2022 Dünya Kupası’nı kazanan ülke aşikâr olacak. Daha evvel 2 defa Avrupa Şampiyonu olan, katıldığı son Dünya Kupası’nda 2.’lik elde eden Ampute Futbol Ulusal Takımı’nın amacı şampiyonluk. 

“Kupayı ülkemize kazandıracağımıza inanıyorum”

Kura çekimi öncesinde açıklamalarda bulunan TBESF Lideri Muaz Ergezen, Ampute Futbol Dünya Kupası’na dair organizasyonel hazırlıkların tamamlandığını söz ederek, Türk Ulusal Takımı’nın Kupa’da tezli olduğunun altını çizdi. Ergezen, ‘’Hazırlıklarımızda sona geldik. Önde gelen kadrolar, Dünya Kupası bileti kazanabilmek için kıyasıya rekabet etti. Ulusal Kadromuz Dünya Kupası biletini en erken kazanan gruplardan biri oldu. Kusursuz bir kamp periyodu geçirdik. Atletlerimizin motivasyonu çok yüksek. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bakanımız Mehmet Kasapoğlu Dünya Kupası Tertibini çok yakından takip ettiler, gerekli tüm dayanağı sağladılar. İstanbul süper bir şölene mesken sahipliği yapacak. Türkiye Futbol Federasyonu’nun da katkılarıyla Dünya Kupası tertibini eksiksiz bir formda düzenleyeceğimize, Turnuva sonunda Kupayı ülkemize kazandıracağımıza yürekten inanıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

30 Eylül’de Türkiye’nin yer alacağı açılış maçı ile başlayacak Turnuvada İstanbul’da bulunan farklı statlar kullanılacak. Turnuva kapsamında A Ulusal Ekip bir maçını ise Kocaeli kentinde yapacak. Yerli, yabancı çok sayıda medya mensubunun takip edeceği tertibin final maçı 9 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek.

Ampute Futbol Dünya Kupası Kura Çekimi
Tarih: 30 Temmuz 2022 – Saat:10.00 
Yer: TFF Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri, Orhan Latife Konferans Salonu, Beykoz/İstanbul.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*