Altın Getirileri Hakkında Son Tahmin: Gelecek Aylarda…

Altın, son rallisinde 1.800 doların üzerinde tutunamadı ve düştü. Faizlerin artması, getirisi olmayan altının gerilemesinde önemli bir etken olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte getirisi olmaması meselesine TD Securities katılmıyor. Banka, parasal koşullar sıkılaştıkça altın getirileri konusunda umutlu. Bu yüzden altın getirilerinin geleceğinin sağlam olduğunu söylüyor.

Altından getiri elde etmek mümkün mü?

TD Securities, altın mevduatlarının güçlü getiriler ödemeye başladığına dikkat çekiyor. Bu bağlamda, altının en azından merkez bankaları söz konusu olduğunda getiri sağlamadığının bir yanlış anlama olduğunu söylüyor. TD Securities emtia stratejisi başkanı Bart Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın holdinglerinden getiri elde etmek çoğu özel yatırımcı için genel olarak mevcut değil. Bununla birlikte, merkez bankaları varlıklarını getiri elde etmek için aktif olarak yönetmeleri mümkün.

Bart Melek, merkez bankalarının altın mevduat faizi için külçe rezervlerini ödünç vermelerinin mümkün olduğunu söylüyor. Veya, altın teklif edilen vadeli faiz oranı (GOFO) veya takas oranı üzerinden değerli metali ABD doları ile takas etmeleri imkanı var.

“Merkez bankaları artan külçe rezervlerinde daha az agresif olacak”

Kriptokoin.com okuyucuları, altın rezervlerinin oldukça likit varlıklar olduğunu bilir. Son otuz yılda, altın kiralama oranları üç farklı dönem arasında dalgalandı. 1989 ve 1999 yılları arasında, 12 aylık altın kiralama oranı ortalama 140-200 baz puandı. Bu çok güçlü bir oran. 2000 ile 2009 yılları arasında ortalama 54 baz puan seviyesindeydi. Stratejist, 2010 ile 2020 arasında sadece 15 baz puan olduğuna dikkat çekiyor. Covid sonrası, küresel para politikaları sıkılaştıkça büyük bir değişim meydana geldi. Oran 2022 Mart ortasından bu yana ortalama 50 baz puan civarında. TD Securities, konuyu şu şekilde yorumluyor:

Fed’in çok yüksek enflasyon karşısında agresif bir şekilde sıkılaştırmaya devam etmesiyle, reel faizler Hazine eğrisinin çoğunda yükselmeye devam edecek. Spekülatif long aktivite azalacak. Merkez bankaları artan altın rezervlerinde daha az agresif olacak. Sonuç olarak, külçe bankalarına yatırılan altın için ödenen nispeten yüksek getirilerin sürdürülebilir bir dönemi için ortam yeniden olgunlaşacaktır.

Altın getirileri neden umut verici görünmeye başlıyor?

Merkez bankaları, esas olarak içsel değeri, likiditesi ve kimsenin sorumluluğu olmadığı gerçeği nedeniyle rezervlerinde altın tutuyor. Ancak TD Securities, merkez bankaları üzerinde altın rezervlerini sermaye kazançlarının ötesinde getiriler elde etmek için kullanmaları yönünde baskı olduğunu kaydediyor. Bu bağlamda Bart Melek, şu hususlardan bahsediyor:

Bu, daha sonra üreticiler ve diğer fiziksel sahipler tarafından gelecekte iade edilen merkez bankası metali spot piyasaları doldurduğu için daha yüksek kira oranlarıyla sonuçlanıyor. Bu da son zamanlarda geri dönmeye başlayan bir akım. Dünya Altın Konseyi’nin 2020 Merkez Bankası Altın Rezervleri Anketi’ne göre, ankete katılanların %47’si varlıklarını aktif olarak ödünç verdiklerini, %53’ü ise altın rezervleriyle takas işlemlerine katıldıklarını söyledi.

“Bu durum altın getirileri için iyi haber”

Bart Melek, piyasa koşullarının artık sürekli olarak daha yüksek pozitif altın kiralama oranlarını desteklediğini söylüyor. Stratejist, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Fed ve diğer para otoritelerinin agresif sıkılaştırmaya girişti. Bu nedenle son derece güvercin para koşulları tersine çevrildi. Bu da, ortamın daha yüksek kira oranları için olgunlaştığını gösteriyor. Para politikasına ek olarak, merkez bankası satış ve alımları da, altın kiralama oranlarını altına yönlendirmeye yardımcı oluyor.

Ayrıca Bart Melek, daha yüksek reel ve nominal oranların genellikle altın getirileri için iyi haber olduğunu kaydediyor. Stratejiste göre, agresif Fed faizleri, eğri boyunca reel artış oranlarını artırdıkça ve kabul edilemez derecede yüksek enflasyon karşısında sarı metali kasalarda tutmanın fırsat maliyeti arttıkça, altına yönelik satış baskısı veya genel olarak önemli bir ilgi eksikliği 2023’e kadar devam edecek. Ayrıca Melek, kira oranlarının on yıldan uzun süredir görülmeyen tutarlı yüksek seviyelerde olması gerektiği sonucuna varıyor.

“Altın getirileri 2023’te yükselebilir”

Banka ayrıca, ileriye dönük daha düşük altın fiyatları öngörüyor. Bu da altının riskten korunma aktivitelerini artırdığı ayı piyasaları olarak, altın getirilerine fayda sağlıyor. Bu yüzden Melek, altındaki bir ayı piyasasının, madencileri külçe bankalarıyla riskten korunmaya teşvik edeceğini söylüyor. Bunun da altın kiralama oranlarının yüksek ve değişken olacağı bir ortam yarattığını kaydediyor. Stratejist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ekonomik ve emtia piyasasındaki zayıflık aynı zamanda birçok merkez bankasının USD rezervlerini canlanma zamanlarından daha fazla kullanması gerekeceği anlamına geliyor. Bu da altın alımlarının yavaş kalabileceğini gösteriyor. Ayrıca, 2023’te altın getirilerini yükseltmeye yardımcı olması mümkün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*