ABD Dışişleri Yetkilisi: Biden, Türkiye’nin F-16 talebi konusunda çalışmaya istekli

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya Bağlarından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Doug Jones, ABD Lideri Joe Biden’ın Türkiye’nin F-16 filosunu modernize etme planlarını desteklediğini ve bu bahiste Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu belirtti. Jones, Washington’da gazetecilere geçen hafta Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nun sonuçları konusunda brifing verdi.

Bu toplantıda, NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle daha da birbirine bağlı bir ittifak haline geldiğinin görüldüğünü belirten Jones, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya resmi olarak davet edilmesini de ‘tarihi bir adım’ olarak nitelendirdi.

Jones, AA muhabirinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Biden’ın Madrid’deki görüşmesinin akabinde Türkiye’nin F-16 satın alma ve mevcut F-16’larını modernize etme talebi konusundaki sürecin nasıl ilerleyeceği istikametindeki sorusunu da yanıtladı. F-16 konusunun uzun müddettir gündemlerinde olduğunu ve ABD idaresinin buna takviyesini lisana getirdiğini belirten Jones, “Biden, bu satışı destekliyor. Fakat Biden, bu mevzuda Kongre’nin onayı gerektiğini de açıkça söyledi. İki başkan (Erdoğan ve Biden) bu mevzuda konuştu, bizim idaremizin duruşu doruktan sonra da değişmedi. Bu satışı destekliyoruz ve Biden bu mevzuda Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi” sözlerini kullandı. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*